Oğusak kasabasında zenginleşmenin başlıca gücü kadınlar

2019-03-04 14:27:59

Geleneksel müzik enstrümanı yapımında tanınmış Peyzivat ilçesi Oğusak kasabası sakinleri beş yıl önce muhafazakar anlayışın etkisiyle yoksul olmaya razı kalmıştı. Bu yüzden olsa gerek kasabalılar istihdam yolları arama isteğini kaybetmiş ve bu durum onlarda derin izler bırakmıştı.

Günümüzde, kasaba sakinleri yerel yönetim ve toplumun çeşitli çevrelerinin yardımıyla, tarla ve el sanatı işleri gibi geleneksel yöntemlerin dışında zenginleşme yolunu bulurken, kendilerini geliştirmeye olan özgüvenleri büyük ölçüde arttı. Kasabadaki kadınlar yoksulluktan kurtulup, zenginleşmelerini sağlayan başlıca güç haline geldiler.

Kısa süre önce Oğusak kasabası 7. köyünü ziyaret eden muhabirimiz köyde yedi metre genişliğindeki tertemiz karayolu ve yolun iki kenarında sıralanmış elektrik direklerini, yeni inşa edilmiş düzenli konutları ve belli aralıklarla yerleştirilmiş yeşil çöp kutularını görünce gözlerine inanamadı. Çünkü iki yıl önce burası yaşam koşulları çok kötü olan ve hiç gelişmemiş yoksul bir köydü.

Peyzivat ilçesinin bulunduğu Kaşgar bölgesi devlet tarafından belirlenen yoksul bölgelerden biri konumunda. Dolayısıyla söz konusu ilçe Kaşgar bölgesinin yoksullukla mücadele çalışmalarının öncelikli alanı olarak belirlendi, böylece köy düzeyinde yoksul ailelere yardım noktaları kurularak, çalışma ekipleri köylülerin yoksulluktan kurtulmasına öncülük etmeleri için yoksul bölgelere gönderildi.

Bu kapsamda Kaşgar bölgesi Disiplin ve Denetleme Komitesi tarafından Oğusak kasabası 7. köyüne çalışma ekibinin gönderilmesinin ardından istikrarı koruma, yoksullukla mücadele etme ve halkın yaşamını iyileştirme çalışmalarına öncelik verildi.

Çalışma ekibi çare ve kaynak arayışında bulunarak, çeşitli yollara başvurdu. Buna göre kamu yararına istihdam olanakları yaratma, hizmet sektörünü geliştirme, Xinjiang'ın kuzey kesimine iş gücü gönderme gibi yöntemlerle bir aileden en az bir kişiye istihdam sağlanması güvence altına alındı.

2017 yılında ülkenin Guangdong eyaleti Xinjiang'a yardım organizasyonu öncülüğünde Xinjiang Yufenglin Giyim Şirketi

7. köyde kuruldu. Kadınların fabrikada çalışması durumunda çocuklarına bakacak kimsenin olmaması endişesini gidermek amacıyla, bir kreş de fabrikanın yanında inşa edildi.

Fabrikaya pek uzak olmayan bir yerde oturan 7. köy sakinlerinden Tunisagül Vufur bu giyim fabrikasına büyük ilgi duyduğunu, fabrikanın kurulduğunu duyar duymaz evindeki işi bırakıp hemen çalışmaya başladığını söyledi. Tunisagül kocasının da fabrikaya güvenlik görevlisi olarak işe girdiğini, oğlunun ise ilçe merkezinde araç tamircisi olarak çalıştığını, böylece ailesinden üç kişinin istihdama kavuştuğunu ve aylık gelirinin 6 bin yuanı aştığını belirtti.

Tunisagül'ün yeniden inşa edilen evine gelen muhabirimiz modern ve çağdaş bir yaşam alanıyla karşılaştı. Evin çatısında bulunan güneş enerjisi panelleriyle çalıştırılan su ısıtıcısı banyo için elverişli sıcak su imkanını sağlarken, mutfakta bulunan doğalgazlı ocakla muntazam ve tertemiz dolaplar, salon ve yatak odalarındaki çeşitli beyaz eşyaların yanı sıra konuttaki elektrikli ısıtıcının bu ailenin huzurlu ve rahat bir yaşam sürdüğünün göstergesi olduğu hissine vardı.      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor