Bahar Bayramı'nın sonu: Yuanxiao

2019-02-18 18:54:58 CRI

Bahar Bayramı'nın sonu: Yuanxiao

19 Şubat günü Çin'in en önemli bayramlarından Yuanxiao Bayramı.

Ay Takvimi'ne göre, yılın ilk ayına yuan ayı ve ilk geceye xiao denir. Yuan kelimesinin ayrıca yuvarlak anlamı da var. Bu nedenle Yuanxiao, ilk ayın 15. gününün gecesi anlamındadır, yani yeni yılda ilk dolunayın görüldüğü gecedir. Yuanxiao, baharın habercisi olarak yorumlanır. İnsanlar Yuanxiao'da hem Bahar Bayramı'nın son kutlamalarını yapar hem de ilkbahar mevsimini karşılar.

Yuanxi, Yuanye veya Shangyuan Bayramı adıyla da bilinen Yuanxiao Bayramı, Çinliler tarafından Yuanxiao adlı bir tatlı yenerek ve kırmızı fenerler asılarak, coşkulu şekilde kutlanan bir bayramdır.

Coşkulu kutlamanın nedeni, Yuanxiao Bayramı'nın Bahar Bayramı'nın sonu olması ve bayramdan sonra herkesin normal yaşama dönmesidir.

Her kültürde bayramların kendilerine özgü oluşum şartları vardır. Ay Takvimi'nin ilk ayının 15. gününde kutlanan geleneksel Yuanxiao Bayramı'nın nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz?

 Yuanxiao Bayramı'nın ortaya çıkışıyla ilgili efsane

Çin'deki geleneksel bayramlardan biri olan Yuanxiao Bayramı'nın oluşumu nispeten uzun bir sürece yayılmıştır. Tarihi kayıtlar ve efsanelere göre, 1. ayın 15. gününe, en geç Batı Han (M.Ö.202-M.S.8) hanedanı döneminde önem verilmeye başlanmıştır. Hanedanın 7. imparatoru Wudi'nin (M.Ö.156-M.Ö.87) talimatıyla, yeni yılın ilk dolunay gecesinde Gök Tanrısı'na tapma töreni düzenlenirdi. Bu tören, zamanla halk arasında yaygınlaşmaya başladı. Doğu Han (25-220) hanedanında Budizm'in Çin'e girmesi, Yuanxiao Bayramı'yla ilgili gelenek ve göreneklerin oluşmasında etkili olmuştur.

Yuanxiao Bayramı'yla ilgili pek çok efsane var. Daha önceki programımızda bayramın imparatorluk sarayında hizmetçi olarak çalışan Yuanxiao adlı genç bir kızla ilgili olduğunu anlatmıştık. Bugün başka bir efsaneye bakalım. Bu efsane, imparator Wendi'nin general Lü Lu'nun isyanını bastırmasıyla ilgili.

Han hanedanının kurucusu Liu Bang (M.Ö.256-M.Ö.195) öldükten sonra, imparatoriçe Lü'nün oğlu Liu Ying imparator oldu. Ying çok korkak birisi olduğu için devletin tüm yetkileri imparatoriçe Lü'nün eline geçti. Ying ölünce annesi Lü devletin gerçek hakimi oldu. Hanedanın nazırları ve Liu Bang'ın torunları öfkelenmelerine rağmen, güçsüz olduğu için bir şeyler yapamadı.

İmparatoriçe Lü ölünce ailesi Liu ailesinden gelebilecek misillemeden korktu ve general Lü Lu'nun evinde toplanıp bir isyan planladı. Bunu öğrenen veliaht Liu Xiang, Liu ailesinin varlıklarını korumak amacıyla Lü ailesinden isyancılarla mücadele kararı aldı. Liu Xiang, savaşı kazanarak isyanı bastırdı.

İsyanın bastırılmasından sonra tüm nazırların desteğiyle, Liu Bang'ın 4. oğlu tahta geçti, unvanı Wendi oldu. Wendi (M.Ö.180-M.Ö.157), asayişin zorla kazanılmasından dolayı, isyanın bastırıldığı ilk ayın 15. gününü halkla birlikte eğlenme günü olarak belirledi. Bayramda her ailede fenerlerin asılması ve kutlamalar yapılması istendi. Bundan böyle, ilk ayın 15. günü, tüm ülke genelinde imparator ve halkın birlikte eğlendiği bir bayram haline geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor