Hotanlı ve Xuzhoulu iki ailenin minnet hikayesi

2019-02-12 11:39:02

“Çocuklar, hadi okula gidiyoruz……” Wang Yanhua çocuklara her sabah olduğu gibi yine sesleniyor.

Çin'in Jiangsu eyaletine bağlı Xuzhou kentinde yaşayan Wang Yanhua sabahları üç Uygur çocuğunu okula götürmekle meşgul.

Xuzhou kentinden ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan kentinden gelen iki aile, şimdi aynı çatı altında tek bir ailenin bireylerine dönüştü. Bu özel aile bağının oluşumu 24 yıl önceki bir tren biletine dayanıyor.

17 yaşındaki Wang Yanhua 1995 yılında ortaokuldan mezun olduktan sonra Xinjiang'ın Turfan kentindeki bir tren istasyonunda abur cubur yiyecekleri satan seyyar satıcıydı.

Kuru üzüm ticareti yapan ve Wang Yanhua'dan üç yaş büyük olan Ubul Mettursun, ülkenin farklı bölgelerine mal göndermek için Turfan tren istasyonunun nakliye bölümüne sık sık gidiyordu.

O yılki geleneksel Çin Bahar Bayramı yaklaştıkça, Wang Yanhua'nın memleketine dönüp ailesiyle beraber bayram geçirme arzusu gittikçe arttı. Wang, bu arzusunun etkisiyle Turfan'dan Xuzhou'ya giden tren bileti fiyatlarına bakmaya gitti, ama bilet fiyatının 163 yuan olduğunu görünce çok pahalı olduğu hissine kapılıp içine hüzün çöktü. Wang, tren istasyonunda trene binmek için hızlı hızlı koşan yolcuları görünce üzüntüden gözyaşlarını tutamadı.

O sırada Wang'ın gözyaşları tesadüfen orada bulunan Ubul Mettursun'un dikkatini çekti. Mettursun Wang'dan durumunun detayını öğrendikten sonra çok etkilendi ve Wang için 163 yuana bir bilet satın aldı. Mettursun ayrıca yolculuk süresince gerekli yiyecek ve içecekleri de satın alarak Wang'ı memleketine uğurladı.

Wang, o günü hala hatırlıyor:

“O gün bu iyi kalpli abinin verdiği biletle memleket yolculuğum için trene binebildim ve trenin penceresinden dışarı baktığımda bana el sallayıp uğurlamakta olan bu Uygur abinin ismini sormayı unuttuğum için çok üzüldüm ve aklımdan şunlar geçti: ‘Gün gelip de bu yardımsever abinin bana yaptığı iyiliğinin karşılığını verme fırsatı nasip olur mu acaba?' Bu düşüncenin etkisiyle abinin sıcakkanlı çehresini kafama iyice yerleştirdiğimi söyleyebilirim.”

 Xuzhou'ya döndükten sonra sakin bir yaşama başlayan Wang, daha sonra evlendi ve çocuğunu dünyaya getirdi. Büyük çabaları sonucu meslek sahibi olan Wang, zor günlerde karşılıksız yardım eli uzatan o Uygur abiyi hiç unutmadı.

Wang, yıllar boyunca bir yandan Turfan tren istasyonunu sık sık telefonla arayarak söz konusu yardımsever Uygur abisiyle ilgili bilgi almaya çalışırken, diğer yandan yeni tanıştığı her bir Uygur arkadaşa abiyi sormayı hiç ihmal etmiyordu.

Wang, Ekim 2017'de bir gün Xuzhou kentinde bulunan Xinjiang Hotan Ubul Restoranı önüne geldi. Wang, kapıdan içeri girer girmez kapıda duran restoran sahibini görünce, onun çok tanıdık geldiğini fark etti.

Wang, restoran sahibine şöyle sordu: “Yıllar öncesi Turfan tren istasyonunda kuru üzüm ticareti yapan bir Uygur abi, benim için bir tren bileti satın almıştı...”

Böyle birkaç cümle söyledikten sonrası Wang, karşısındaki bu adamın yıllardır aradığı yardımsever abisi olduğunu öğrenince gözlerine inanamadı.

Böylece Ubul Mettursun, Wang'a kendisinin 20 yıldır hayatındaki gelişmelerden bahsederken, başlangıçta Han milliyetinden bir abinin yardımıyla, Xinjiang üretimi kuru yemiş ticaretiyle uğraşarak, ülkenin çeşitli bölgelerine bizzat gittiğini, sonunda Xuzhou'ya yerleşerek, bu restoranı işletmeye başladığını anlattı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor