Çin'deki etnik grupları bir bayramı daha coşkuyla karşılıyor

2019-02-04 16:38:06 CRI

Çin'de yaşayan 56 etnik gruptan vatandaşların ortak bayramı olan geleneksel Bahar Bayramı, Çin Ay Takvimi'ne göre yarın kutlanacak. Bir bayramı daha yaşamının muhteşem hazzı insanların hafızalarına yerleşecek olan bu bayram gününde herkes uzun geçmişe dayalı tarih ve kültürle yepyeni bir yeni yılın tadını çıkaracak. Ulusal kültürü yüreğinde hisseden vatandaşlar, özgün gelenek ve göreneklerine gün geçtikçe dinamizm kazandırmayı sürdürecek.

Bugün başlayan 7 günlük bayram tatili dolayısıyla memleketlerine dönerek aile fertleriyle bir araya gelmek, birbirlerine mutluluk dileklerinde bulunmak ve uyum içinde yaşamak, Çinlilerin Bahar Bayramı'ndan alacakları en büyük hislerin başında geliyor. Bayram sırasında, kıpkırmızı fenerleri asmak, evlerin kapılarına mutluluğu dile getiren süsleri yapıştırmak, bir araya gelmeyi simgeleyen Jiaozi'yi (mantı) yemek, bayramlaşmak ve esenlik dilemek gibi gelenekler Çinliler için vazgeçilmezdir. Bu yoğun kutlama havası içinde Çinliler, seyahat edip sergileri gezerek, kitap evlerine giderek, panayırları gezerek ülkenin geleneksel kültürünün devamını ve bir araya gelme duygularını pekiştirir.

Bilindiği gibi Çin'de Han milliyetinin dışında başka birçok azınlık etnik grubu da kendine özgü kutlama şekilleriyle bu geleneksel bayramı kutluyor.

Ülkenin güneyindeki Hainan eyaletindeki bölgelerde Yi etnik grubundan vatandaşlar yaşıyor. Yiler Bahar Bayramı sırasında hep birlikte “Axitiaoyue dansı”yla bayramı kutlarlar. Arife gecesinde ise ailece sofra etrafında oturarak şarap içerler, lezzetli yemekler yerler ve yemek sırasında yeni yılı kutlayan şarkılar söylerler. Bazı köylerde kadınlara olan saygıyı ifade etmek için yeni yılın ilk gününde kadınlara tatil verilir ve ev işlerini erkekler yapar.

Ülkenin güneybatısındaki Yunnan ve Sichuan eyaletlerinde ise Pumi etnik grubu yaşıyor. Farklı bölgelerde yaşayan Pumilerin Bahar Bayramı kutlama tarihi de farklıdır. Bazı bölgelerdeki Pumiler Çin Ay Takvimi'ne göre yılın 1. ayın 1. günü, bazıları ise 2. ayın 3. günü yeni yılı kutlarlar. Arife gecesi önce aile reisi “Kapı Tanrısı”na dua eder sonra birlik sembolü olan akşam yemeğini beraber yerler. Ertesi sabaha karşı Pumiler bayramlaştıktan sonra atalarını anarlar, ailesinin güvende olması ve bol mahsul alınması için dua ederler. Aynı gün Pumiler ayrıca 13 yaşına varan erkek çocukları için “pantolon giydirme”, kız çocukları için “etek giydirme” töreni düzenler. Bu, Pumilere göre yetişkinlik çağına geçiş töreni olarak adlandırılır. Törene genelde anne ya da dayı başkanlık eder. Tören sırasında aile üyelerinin hepsi alevlenmiş mangalın etrafında otururlar. Eğer yetişkinlik çağına varan çocuk erkek olursa ona uzun pantolon giydirilir ve çocuğun sağ eline bıçak, sol eline gümüş para verilir. Pumilere göre, gümüş para hayat yolunun, bıçak ise kahramanlığın sembolüdür. Eğer çocuk kız olursa, sağ eline küpe ve bilezik gibi süs eşyaları, sol eline ise çuval bez verilir. Bu, aile yetkisine sahip olması ve çalışma yükümlülüğünü üstlenmesi gerektiğini simgeliyor. Kız, ayrıca din adamının başkanlığında Ocak Tanrısı'na ve atalarına ibadet eder. Sonra, kızın dayısı ya da annesi, kızın uzun elbisesini çıkartarak, ona kısa ceket ve pileli etek giydirir. Bunlar bitince herkes kıza hediye vererek, kızı kutlar. Erkek ya da kız çocuklar Ocak Tanrısı'na, akrabalarına ve arkadaşlarına secde ederler, içki sunup teşekkür ederler ve bundan sonraki hayatında da onlardan koruma ve yardım isteklerini dile getirirler. Törenden sonra yetişkinlik çağına geçen bu gençler kolektif üretim çalışmalarına ve çeşitli sosyal faaliyetlere katılabilirler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor