Çin'de Bahar Bayramı hazırlıkları başladı

2019-01-28 11:23:53 CRI

Çin'de Bahar Bayramı hazırlıkları başladı

Çin'de 4 bin yıllık geleneğe sahip yeni yıl kutlamalarına sayılı günler kaldı. Çin Geleneksel Bahar Bayramı olarak da bilinen yeni yıl şölenleri Ay takvimine göre bu yıl 4 Şubat gecesi başlayacak.

Çin'de insanların memleketlerine dönüp, aileleriyle bir araya geldikleri Bahar Bayramı öncesi hazırlıkları ise başladı. Bahar Bayramı arife gününe kadar uzun alışveriş listelerinin tamamlanması gerekiyor. Bayram ziyaretine gelen konuklara sunulmak üzere meyve, et, pasta ve şekerleme gibi ürünler alınıyor.

Arife gününde ise aile fertleri bir araya gelerek, jiaozi(Çin mantısı) ve balık gibi bayram yemeklerini birlikte yapacaklar. Çin'de bayram sofrasında balık yemeğinin olması önemli çünkü balık sözcüğünün Çince telaffuzu ile bolluk sözcüğü ile sesteş. Diğer yandan evin yaşlıları ziyarete gelen gençlere verecekleri harçlıkları içine koydukları kırmızı zarfları hazırlıyorlar. Bahar Bayramı arife gününden önce tamamlanması gereken hazırlıklar arasında ise ev temizliği yer alıyor. Evin temizlenmesi, kıyafetlerin yenilenmesi, kapı önlerinin süpürülmesi hatta kuaförlerde insanların saçlarını kestirmesi yeni yılın başlangıcını temsil eden güzel alışkanlıklardan sadece bazıları.

Çin'de Bahar Bayramı'nın yaklaştığını sokak ve evlere asılan fenerler, kapı süsleri ve iyi dilek nişanlarından anlamak mümkün. Bahar Bayramı hazırlıklarının olmazsa olmazı yeni yıl dekorasyonları için birçok alternatif bulunuyor. Ve süslemeler iyi şans getirdiğine inanılan kırmızı rengin tonlarına hakim oluyor.

Öte yandan Çin'in ulaştırma birimleri 21 Ocak günü başlayan Bahar Bayramı seyahatine çıkan vatandaşlara hizmet sağlamakla meşgul. Ülke çapında Bahar Bayramı boyunca (21 Ocak- 1 Mart) 3 milyar kez seyahat edilmesi bekleniyor.

Hava ve demiryolu taşımacılığında verimliliği artırmak için bazı havaalanı ve tren istasyonları “biletsiz seyahat”e öncülük etti. Buna göre online bilet satın alan yolcular cep telefonlarını kullanarak QR kodlarını tarayarak bilet kontrolünden geçebiliyor.

Çin'de, Bahar Bayramı seyahatlerinin büyük bir kısmı demiryolu ve havayolu ile gerçekleştiriliyor. Bahar Bayramı'ndan 15 gün önce başlayan seyahatler Çin'de ulaştırma birimlerinin üstesinden gelmesi gereken adeta göçe dönüşüyor. Bu noktada hızlı trenin getirdiği hızlı ve konforlu ulaşım olanağı büyük avantaj sağlıyor. 2018 yılı sonuna gelindiğinde Çin'deki hızlı tren ağının toplam uzunluğu 29 bin kilometreye ulaştı. Bunda yıl sonunda hizmete giren 10 yeni demiryolu hattı etkili oldu. Ayrıca, bayram sırasında geçen yıla göre yüzde 10 artışla, 532 bin uçuşun gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Öte yandan, Bahar Bayramı tatilinde Çinlilerin turistik tüketim giderleri artıyor. Bu dönemde tatile çıkmak, özellikle yabancı ülkelere gitmek, Çinli ailelerin günümüzdeki bir diğer tercihi haline geldi. Turistik gezi programları hazırlayan acentelerin sunduğu gezi seçenekleri bazı Çinli aileleri birlikte yurtdışında tatile çıkmaya yöneltiyor. Özellikle Çin'e komşu ülkelerdeki ünlü adalar ve kısa mesafeli geziler Çinlilerin tatil gözdeleri arasında bulunuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor