Çin'de bahar bayramının simgesi işte bu fotoğraf!

2019-01-28 11:21:28 CRI

Çin'de bahar bayramının simgesi işte bu fotoğraf!

Çin'de bahar bayramının simgesi işte bu fotoğraf!

Ay Takvimi'ne göre bugün, 16 Şubat 2018'de başlayan Köpek Yılının son ayının 23. günüdür. Çin'in kuzey kesiminde yaşayanlar, 12. ayın 23. gününe “Xiao Nian”, yani “küçük yıl” der. Xiao Nian, güney kesimde bir gün sonra kutlanır.

Xiao Nian, Çinliler için çok önemli bir gündür; bir hafta sonra kutlanacak geleneksel Bahar Bayramı için Xiao Nian gününden itibaren hazırlıklar, örneğin temizlik yapma, bayram için yiyecek, içecek, yeni elbise ve hediyeler alma, aileyle buluşmak için memlekete gitme gibi faaliyetler hız kazanır. Amaç, yeni yılın yeni bir çehreyle karşılanmasıdır. En önemli bayram hazırlıklarından biri olarak, Xiao Nian'da Ocak Tanrısına tapılır.

Ocak Tanrısı, bir dilenciymiş

Geleneksel dünyada, Ocak Tanrısı'nın Xiao Nian'da göğe yükselip bir ailenin geçen yıl ne gibi iyilik ve kötülükler yaptığı hakkında Gök Tanrısı'na rapor verdiğine ve Gök Tanrısı'ndan mükafat veya ceza talep ettiğine inanılırdı.

Ocak Tanrısı'nın aslında Zhang Sheng adlı bir kişi olduğu söyleniyor.

Zhang Sheng evlendikten sonra karısı ve ailesine bakmıyor, keyifli bir yaşam sürüyormuş, sonunda tüm varlıklarını kaybetmiş ve bir dilenci olmuş. Sokaklarda hayatta kalmak için kapı kapı dolaşan Zhang Sheng bir gün eski karısı Guo Dingxiang'ın evine gelmiş. Zhang Sheng o an utancından dolayı kendisini ocağın içine atmış ve ölmüş.

Gök Tanrısı Zhang'ın hikayesini öğrendikten sonra Zhang'ın yaptığı hataların farkında olduğunu düşünmüş, kendini ocağa attığı için Zhang Sheng'a Ocak Tanrısı unvanını vermiş ve 12. ayın 23. veya 24. gününde göğe yükselip bir ailenin geçen bir yıl boyunca ne gibi iyilikler ve kötülükler yaptığı hakkında rapor sunması ve ayın 30. gününde atladığı ocağa geri dönmesi talimatını vermiş.

Ocak Tanrısı'nın Gök Tanrısı'na ne diyeceği, bir ailenin yeni yıldaki mutluluğunu ilgilendiriyor, bu nedenle halkın gözünde Ocak Tanrısı'na saygı göstermek şarttır. Ocak Tanrısı'nın kendileriyle ilgili göğe olumlu şeyler söylemesi için tüm aileler bu gün boyunca Ocak Tanrısı'na dua eder, huzur ve bolluk dilerdi. Eskiden hükümet kuruluşları 12. ayın 23. gününde, sıradan halk ertesi gün, balıkçı aileler ise 25. gün ibadet ederdi, ibadetten sonra Bahar Bayramı'nı karşılama hazırlıklarına resmen başlanırdı.

Ocak Tanrısı'nı tatlı konuşturmak

Ocak Tanrısı'na dua edilirken, Ocak Tanrısı'nın resmi önündeki özel masa üzerinde şeker, su, soya fasulyesi ve ot konurdu. Son üç malzeme Ocak Tanrısı'nın göğe yükselirken bineceği atın yemidir. Çin'in güney kesiminde ise şekerin dışında daha başka yemekler de konurdu. İbadet sırasında şeker veya bal eritilerek Ocak Tanrısı'nın ağzına sürülürdü. Böylece Gök Tanrısı'nın önünde kötü sözler söylemeyeceğine, ailelere mutluluk ve huzur getireceğine inanılırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor