Xinjiang'da geçen ‘İlk Veda' filmi Berlin yolcusu

2019-01-21 16:01:54

Film, çocukların bakış acısıyla günlük yaşama odaklanarak, izleyicinin kalbinde çocukluk ve doğduğu yerle ilgili yankılar uyandırmak için söze ve doğaya başvuruyor.

69. Berlin Uluslararası Film Festivali 7-17 Şubat 2019 tarihlerinde düzenlenecek.

Festivalin organizasyon komitesi, kısa süre önce “yeni nesil” bölümüne aday gösterilen filmleri açıkladı. Çinli genç yönetmen Wang Lina'nın yönettiği “İlk Veda” (A First Farewell) bu bölümde ödüle aday gösterildi.

Bu filmde Xinjianglı bir erkek çocuk Eysa'nın çocukluk arkadaşı Kaybinur'la hikayesi anlatılıyor. Filmde Eysa'nın hasta annesine sevgisi son derece duygusal sahneler oluşturdu.

Bu film Uygurca ve Çince anlatılan bir şiir gibi başlıyor: Keçi sakalı olan yaşlı adam yavaş yavaş keçi sürüsü güdüyor. Uygurların çiçek desenli şapkası takke, batan güneşin ışıklarında pırıl pırıl parlamakta. Uygur çocuk Eysa'nın tüm duyguları, hasta yatağındaki annesine odaklanmıştır. Bir çift iri göze sahip Eysa'nın arkadaşı Kaybinur, dans etmeyi sever. Annesi, Kaybinur ve küçük kardeşini Çince öğrenmek için Kaşgar'a göndermek ister.

Film Xinjiang'da günlük yaşamı ve büyük ekranda nadir görülen güzel doğal manzaraları gerçekçi bir şekilde gösteriyor. Filmde nostalji, masumiyet, ayrılık, büyüme gibi konulardaki gerçek ve şiirsel ifadeler izleyicilerin ilgisini çekti.

Xinjiang'ın Aksu bölgesindeki Şayar ilçesinde doğan yönetmen Wang Lina, Çin İletişim Üniversitesi'nin yönetmenlik bölümünden mezun oldu. Memleketi Şayar'daki populus ağacını, çölü, pamuk sahası ve mavi göğü hep rüyalarında gören Wang, uzun zamandır memleketiyle ilgili bir film çekmek istiyordu ve filmin çekiminden önce Şayar ilçesinde altı ay araştırma yaparak bir belgesel film çekmişti.

“İlk Veda” Wang Lina'nın yönettiği ilk uzun metrajlı film. Sıradan halkın yaşamına odaklanan “İlk Veda” ticaret filmlerinin başlıca rol oynadığı film piyasasında nadir bir film sayılır. Film, çocukların bakış acısıyla günlük yaşama odaklanarak, izleyicinin kalbinde çocukluk ve doğduğu yerle ilgili yankılar uyandırmak için söze ve doğaya başvuruyor.

“İlk Veda” geçen yıl düzenlenen 31. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nin Asya'nın Geleceği Bölümü'ne aday gösterildi. “İlk Veda”nın aday gösterilmesi, bir yandan başarılı yerli filmlerin uluslararası alanda daha fazla dikkat çekmesini, diğer yandan da Çinli genç yönetmenlerin yaratıcılığının gittikçe uluslararası film arenasında tanınmasını gösterdi. Filmin galası da 31. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde yapıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor