Milli dayanışmanın ilerletilmesinin uygulayıcısı Kurban Niyaz

2019-01-07 15:05:12 CRI

Milli dayanışmanın ilerletilmesinin uygulayıcısı Kurban Niyaz

Çin'de reform ve dışa açılma uygulamalarının hayata geçirilmesinin 40. yıldönümü dolayısıyla Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde de kısa süre önce kutlama toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Kurban Niyaz “Milli dayanışmanın ilerletilmesinin uygulayıcısı” olarak seçildi. Kurban Niyaz, kendisiyle ilgili yorumu duyunca heyecandan gözyaşlarını tutamadı.

Kurban Niyaz o andaki duygularını şöyle paylaştı: “Reform ve dışa açılma uygulamaları hayata geçirilmeseydi ben bugüne gelemezdim ve aynı zamanda vatanın sınır bölgesinde eğitim alanında bu kadar büyük başarılar kaydedilemezdi.”

Kurban Niyaz, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne bağlı Aksu kentinin Üçturfan ilçesinde yer alan İmam Kasaba İlkokulu'nun müdürü. Kurban Niyaz, 16 yıldan beri ülkenin bu sınır bölgesinde Çin ulusunun geleneksel kültürünün yaygınlaştırılması ve çocukların çağdaş uygarlığa giden yolda ilerlemelerini sağlamak için bir köprü rolü oynuyor.

Kurban Niyaz'ın babası oğlunun Kurban Tulum gibi yetişmesini arzuladığı için ona bu ismi vermiş.

Kurban Niyaz, Kurban Tulum'la ilgili olarak şunları anlattı: “Büyük liderimiz Mao Zedong, Kurban Tulum amcayla görüşmüştü. Çünkü Tulum amca vatansever olmakla kalmayıp, fedakârlık ruhuna sahip bir insandı. Dolayısıyla Tulum amcanın bu ruhundan öğrenerek, çağın ‘Kurban'ı olmak büyük arzum.”

İmam Kasaba İlkokulu'ndan gelen ilk üniversite mezunu olan Kurban Niyaz, üniversiteden mezun olduktan sonra fırsatı olduğu zamanlarda ülkenin birçok bölgesini ziyaret ederek, ufkunu genişletmiş. Memleketine döndükten sonra halkın yoksul ve geri kalmış düşüncelerin etkisi altında olduklarını fark etmiş.

Niyaz, bir gün eczanede torunu için ilaç almaya gelen bir nineyle karşılaşmış. Niyaz nineye, “Bence çocuğu hastanede muayyene ettirirseniz daha iyi olur” demiş. Ancak nine küskün bir tavırla Niyaz'a: “Torunum güzel olduğu için nazardan hastalandı” demiş. Bunu duyunca Niyaz'ın içine bir acı çökmüş.

Niyaz, standart Çinceyi bilmemenin sınır bölgelerinin gelişmesinin önündeki en büyük engel olduğunu söylüyor. Bu engelin gelecek kuşaklara miras kalmadan önce kaldırılması gerektiğini dile getiren Niyaz, çocukların standart Çinceyi okuma ve yazmayı mutlaka öğrenmesi ve daha üst düzey eğitim alması gerektiğini anlatıyor.

Niyaz 2003 yılında 600 bin yuanlık bütçeyle İmam Kasaba İlkokulu ve Anaokulu'nu kurdu.

Okulda Çin kültürü ve devlet dili eğitiminin yanı sıra Tang şiiri, Beijing Operası, kaligrafi öğretiliyor.

Kurban Niyaz çocukların kalbinde küçüklükten itibaren milli dayanışma tohumlarının ekilmesi ve ülkesi ile ulusa olan sevgisinin arttırılması için çalışmaları sürdürüyor.

Eğitim ışıktır, ışık çoğaldığı zaman karanlık aydınlığa kavuşur. Kurban Niyaz'ın kurduğu İmam Kasaba İlkokulu, 16 yıldan beri yaklaşık yüz yoksul aileden çocuğu okul masraflarından muaf tuttu ve bini aşkın öğrenciye eğitim sağladı.

Niyaz, “Eğitim davamız çocukların kapalı görüş açısından kurtularak, dış dünyayı tanımalarını ve bilgiyle kaderlerini değiştirmelerini sağlamayı amaçlıyor” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor