İslamabad Konfüçyüs Enstitüsü gençlerin rüyasını gerçekleştiriyor

2018-12-24 19:07:10

Pakistan'da bu ay havalar nispeten soğudu. Ancak başkent İslama-bad'da bulunan Konfüçyüs Enstitüsü'nde muhabirimiz genç öğrenciler tarafından sıcak karşılandı.

Pakistanlı öğretim görevlisi Haşib, Çince öğretimin ülkesindeki gelişim tarihinden bahsederken, Çin hükümetinin 2001 yılında Pakistan'a 13 burs kontenjanı ayırdığını, kendisinin bu bursu kazanarak, 2003-2007 yıllarında Çin'in Tongji Ünüversitesi'nde Çince eğitim gördüğünü belirtti.

Çin Beijing Dil ve Kültür Üniversitesi ile Pakistan Çağdaş Ulusal Diller Üniversitesi 2005 yılında ortaklaşa ilk İslamabad Konfüçyüs Enstitüsü'nü kurdu.

Haşib üniversiteden mezun olduktan sonra ülkesine döndü ve Konfüçyüs Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 11 yıldır çalışmalarını sürdüren Haşib, artık kıdemli bir hoca.

Pakistan'ın Çince eğitiminde son 20 yıldır gözle görülür değişi-kliklerin meydana geldiğine işaret eden Haşib, “Çince öğrendiğim dö-nemde ‘Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru' projesi ile ‘Kuşak ve Yol” inisiyatifinin henüz başlatılmamasından dolayı, Çince öğrenen gençler için istihdam olanakları sınırlıydı. Günümüzde iki ülke arasındaki işbirliğinin sürekli ilerletilmesi, gittikçe çok sayıda projenin Pakistan'da hayata geçirilmesiyle, çok sayıda kişiye istihdam olanağı sağlandı, böylece “Pakistan'da Çince sıcaklığı” esmeye başladı” dedi.

Haşib ayrıca, “Çince öğretmen olmak benim büyük arzum, böyle olduğumda Pakistanlı öğrencilere Çince, Çinli öğrencilere Urduca öğretebilir ve iki ülke arasındaki dostluğun arttırılmasına katkı yapa-bilirim” diyor.

İslamabad Konfüçyüs Enstitüsü öğrencisi 23 yaşındaki Saira Banu standart Çinceyi akıcı konuşuyor. Banu, sevgilisinin daha önce Çin'de eğitim gördüğünü, kız kardeşinin de şu an Çin'in Zhejiang Sanayi ve Ticaret Üniversitesi'nde Çince öğrenmekte olduğunu, kendisinin hedefinin de kız kardeşi gibi Çin hükümetinin uyguladığı burs sınavını kazanıp, Çin'de okumak olduğunu, bu hedefine gittikçe yaklaştığını söylüyor.

Banu'nun Çince öğretmeni İslamabad Konfüçyüs Enstitüsü öğretim görevlisi Aycan, çok sayıda Pakistanlı gencin Çince öğrenmekle öğretmen, çevirmen, Çin yatırımlı işletmelerde çalışma gibi istikrarlı istihdam olanağına kavuşarak iyi gelir sahibi olduklarını, böylece kendisinin ve ailesinin kaderini değiştirdiklerini, bütün bunların daha çok sayıda kişinin Çinceye olan ilgisini arttırdığını ifade etti.

Öte yandan Aycan, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru inşasının başlatıldığı 2013 yılından beri, Pakistan'da Çince öğrenenlerin ve HSK (Çince seviye sınavı) katılanların sayısının gittikçe arttığını, 2015 yılında İslamabad Konfüçyüs Enstitüsü'nde HSK sınavına kayıt yaptıran öğrenci sayısının 314'ü bulurken, 2017 yılında bu sayının 3 bini geçtiğini anlattı.

Diğer bir açıdan bakıldığında, ailede bir kişinin Çince öğrenmesinin diğer aile bireylerinin de Çin'e ve Çinceye ilgi duymasına etki yarattığını belirten Aycan, bunun kişiler arasında Çince sıcaklığının yaratılması ve Çin'in toplumsal ortamının konuşulmasına olanak sağladığı gibi, Çince eğitimin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru ile Kuşak ve Yol inisiyatifinin daha da geliştirilmesini ilerlettiğini ve iki ülke arasındaki kültürel temasları yoğunlaştırdığını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor