Genç yönetmen Wen Muye ve son filmi ‘Ölümüne Yaşamak'

2018-12-17 10:06:38 CRI

Genç yönetmen Wen Muye ve son filmi ‘Ölümüne Yaşamak'

‘Ölümüne Yaşamak' (Çince ismiyle Wo Bu Shi Yao Shen, İngilizce ismiyle Dying to Surive) Çinli genç yönetmen Wen Muye'nin son filmi. Filmin yapımcılığı ülkenin altıncı nesil yönetmenlerinden Ning Hao ve ünlü oyuncu Xu Zheng tarafından üstlenildi.

Bu film Haziran 2018'da gösterime girdikten hemen sonra izleyicilerin beğenisini kazandı. Filmde ev kirasını bile ödeyemeyen Cheng Yong adlı bir sağlık ürünleri satıcısının, lösemiyi tedavi edecek bazı ilaçları Hindistan'dan ithal etmesi ve peşi sıra gelişen olaylar anlatılıyor.

Gerçek bir hikayeden esinlenen filmin baş karakteri Cheng Yong'un gerçek adı Lu Yong'dur. Çin'in Jiangsu eyaletindeki Wuxi kentinden bir işadamı olan Lu Yong, 34 yaşındayken lösemiye yakalandı. Doktorun tavsiyesiyle Hindistan'dan getirdiği ucuz ama kayıt dışı ilaçları kullanarak iyileşmeye başladı.

Lu Yong, bu güzel haberi kan kanserine yakalanan diğer tanıdığı hastalara söyledi ve daha sonra ajans olarak çalışıp diğer hastalara Hint ilaçları satın almaya başladı. İlaç satın alma ajansı haline gelen Lu Yong, müşterilerin ödedikleri paraları güvenli bir şekilde toplamak amacıyla internetten başkalarına ait kredi kartı bilgilerini satın aldı. Lu Yong'un kredi kartı bilgilerini kullanması, polisin şüphelenmesine neden oldu. Lu Yong daha sonra sahte ilaç satma suçlamasıyla tutuklandı. Bundan sonra Lu'nun yardım etmiş olduğu binlerce hasta, Lu'nun suçsuzluğunu kanıtlamak için polis makamlarına gitti. Lu Yong, 117 gün sonra serbest kaldı.

Sosyal çelişki, hukuk ve insan duyguları arasındaki gerilimi yansıtan film, toplumda büyük yankı uyandırdı. Çin'de filmden sonra ilaçların ithal edilmesiyle ilgili prosedürler basitleştirildi, ithal ilaçlarının fiyatları düştü. Çin Başbakanı Li Keqiang konuyla ilgili bir konuşmasında filmi örnek gösterdi. Bu yönüyle filmin sosyal gelişmeye katkı yaptığı da söylenebilir.

Film açılış gününde Çin'de gişe rekoru kırdı ve 49,71 milyon dolar hasılat yaptı.

1985 doğumlu yönetmen Wen Muye, Beijing Film Akademisi yönetmenlik bölümünden mezun.

Mezun olduktan sonra çok sayıda kısa film çeken Wen, 2015 yılında aşk filmi ‘Cities In Love'ı çekti.

Wen, 2018 yılında yönettiği “Wo Bu Shi Yao Shen” filmiyle 14. Changchun Film Festivali'nde en iyi genç senarist ödülüne, Altın Horoz Ödülleri'nde en iyi yeni yönetmen ve en iyi senaryo dallarında ödüle layık görüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor