Reform ve dışa açılmanın 40 yılında Xinjiang'ın kalifiye elemanlarla kalkındırılması (1)

2018-12-17 10:47:03 CRI

Önsöz:

2000 yılında Çin'in iç kesiminde eğitim kaynakları bakımından zengin olan onlarca kentte yüze yakın lisede sadece Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nden öğrencileri alan Xinjiang Sınıfları kuruldu. Şimdiye kadar, Xinjiang sınıflarından 90 binden fazla öğrenci mezun oldu. Xinjiang'daki etnik gruplara mensup bu öğrencilerden 30 bini üniversiteyi bitirdikten sonra işe başladı, bu üniversitelilerden çoğu Xinjiang'a dönerek bölgenin kalkınmasına güç kattı.

Bugünden itibaren “Reform ve dışa açılmanın 40 yılında Xinjiang'ın kalifiye elemanlarla kalkındırılması” başlıklı röportaj dizisi sunacağız. Her programda Xinjiang sınıflarından mezun olan bir öğrencinin hikayesini sizlerle paylaşacağız.

Reform ve dışa açılmanın 40 yılında Xinjiang'ın kalifiye elemanlarla kalkındırılması (1)

Göz doktoru Medine: İç kesimde fırsatlar var, ancak ben Xinjiang'a katkı yapmak istiyorum!

Reform ve dışa açılmanın 40 yılında Xinjiang'ın kalifiye elemanlarla kalkındırılması (1)

2000 yılının bir yaz günü, Beijing'e binlerce kilometre uzaklıktaki Kaşgar kentindeyiz.... Kaşgar 6. Ortaokulu'nda 3. sınıfta okuyan Medine, dönem sınavı için yoğun hazırlık içindeydi. Başarılı bir öğrenci olan Medine'nin rüyası yöredeki güzel bir liseye girmekti.

Bir gün kampüste düzenlenen ulusal bayrağı göndere çekme töreninden sonra okul müdürü Xinjiang sınıflarına öğrenci alınacağı duyurusunu yaptı. Bu duyuru, Medine'nin fikrini değiştirdi. Ses 1

“O zamana kadar Xinjiang'da herhangi bir birleşik sınava katılmadım, müdür beyin bahsettiği sınavı kazanıp kazanmayacağımdan hiç emin değildim, sadece bunu biliyordum, okulumuzda ön sıralardayım. Duyuruyu aileme anlattım, babam ve annem beni destekledi. Böylece duyuruda söylenen o okullara gitmeye karar verdim. Böyle bir fırsat çok önemlidir, iç kesimde eğitim alma fırsatı büyük önem taşıyor. Mutlaka başaracağım diye düşündüm.”

Çin hükümeti 2000 yılında ekonomisi nispeten gelişmiş iç kesimdeki kentlerin kaliteli liselerinde Xinjiang sınıfları oluşturmaya başladı, bu sınıflara Xinjiang'daki başarılı ortaokul mezunları kabul ediliyor.

Medine çok yüksek puanla Beijing'deki Luhe Lisesi'ne girdi. Aynı yıl Medine dahil toplam bin Xinjianglı öğrenci iç kesimdeki Xinjiang sınıflarında okumaya başladı. Başkent Beijing'e yolculuk Medine'de derin bir izlenim bıraktı. Medine, 23 Ağustos'ta Kaşgar'dan yola çıkıp ertesi gün Xinjiang'ın başkenti Urumçi'ye ulaştı, burada Luhe Lisesi'ni kazanan diğer 80 öğrenciyle buluştu, ardından 27 Ağustos'ta Urumçi'de trene bindi, 29 Ağustos günü Beijing Batı Garı'na ulaştı. Medine o günü şöyle anlatıyor: Ses 2

“ O yıl 29 Ağustos gününü hiç unutmadık. Luhe Lisesi bizi karşılamaya bir sınıf öğrenci gönderdi. 40 öğrenci bizi görünce hemen valizlerimizi tutuyor, bizimle sohbet ediyor. Sanırım lise yönetimi bizim trenden iner inmez derhal arkadaş edinmemizi istiyor. Okulda bize özel bir yemekhane ayrıldı, yurtlarda yorganlar da hazır, sanki biz yaz tatilinden sonra okula döndüğümüzde olduğu gibi. Çok ince düşündüler, kâse, yemek çubuğu hatta termos gibi her şey hazırdı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor