Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin daha güzel geleceği için:

2018-12-10 21:03:28 CRI

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin daha güzel geleceği için:

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetiminin bölge genelinde kurduğu mesleki beceri eğitim merkezlerine gelen çok sayıda vatandaş burada farklı beceriler öğrendi, yasalar hakkında bilgi edindi, geleceğe güvenini artırdı.

Eli Emin eskiden sadece evde çocuklarına bakıyordu, pek fazla para kazanamıyor, okuma-yazmayı da pek bilmiyordu. O yıllarda yıllık geliri sadece 3 bin yuandı. Emin şimdi yöredeki bir mesleki beceri eğitim merkezinde kurs görüyor ve bir beceri öğreniyor. Artık ayda 1500 yuan kazanabiliyor. Ailesine büyük katkı yapmasından dolayı büyük gurur duyan Emin, uzun zamandır kendisinden uzak olan saygınlık ve özgüven hissine kavuştuğunu belirtti.

Eli Emin'in eşi, ailesinin geleceğine tam güvenle bakıyor: “Eşim eğitim merkezinde aşçılık öğreniyor. Mezun olduktan sonra bir restoran açmayı düşünüyoruz, iki çocuğumuza da üniversite okutacağız.”

Xinjiang'daki her mesleki beceri eğitim merkezi, yörenin ihtiyaçları ve istihdam durumuna göre konfeksiyon, ayakkabı ve şapka yapımı, gıda imalatı, elektronik ürünlerin montajı, matbaa, kuaförlük ve e-ticaret gibi kurslar açıyor. Bir eğitim merkezine gelen birisi istediği kadar, aynı zamanda birkaç beceri öğrenebilir. Böylece eğitimi bitiren bir kişi en azından bir beceriye sahip olur.

Xinjiang'daki eğitim merkezleri, kurs açmakla kalmayıp aynı zamanda ilgili işletmeleri merkezlere davet edip öğrencilere pratik imkanı sağlanıyor. Pratik yapanlar harcadığı emeğe göre ücret de alıyor. Böylece “eğitim+pratik+ücret” mekanizması tesis edilmiş oluyor.

Çok sayıda vatandaşın eskiden herhangi bir becerisi olmadığı için çalışma niyeti olmasına rağmen, bu niyeti gerçekleştiremiyordu. Şimdi eğitim merkezinde kurs gören birisi beceri öğrendikten sonra ve pratik yaptıktan sonra istihdam edilebilir, yoksulluktan kurtulma ve zenginleşme imkanına kavuşabilir.

Abliz Ubul, ressam olma rüyasını gerçekleştirmede kararlı. Ubul, bugünkü güzel yaşam koşullarının kendi emeğinden kaynaklandığını söyledi. Ubul, eğitim merkezine gelmeden önce ressam olma rüyasını fark edemediğini sözlerine ekledi.

Zengin içerikli ve neşeli eğitim

Öğrencilerden bazıları mutlu şekilde müziğe tempo tutuyor, bazıları masaya oturup kaligrafi çiziyor, bazıları şarkı söylüyor, bazıları şiir okuyor, bazıları Pekin Operası öğreniyor... Bu manzaralar, Kaşgar Mesleki Beceri Eğitim Merkezi'ndeki günlük manzaralar.

Eğitim merkezinde öğrencilere ücretsiz ve besinli yemekler sağlanıyor. Lojmanlarda TV, klima ve banyo gibi her çeşit konfor mevcut. Basketbol, voleybol ve masa tenisi gibi oda içi ve açık hava spor tesisleri de bulunuyor. Okuma odası, bilgisayar odası, gösterim odası, konser salonu ve açık hava sahne gibi mekanlar da hazır. Daha önemli olan, her eğitim merkezinde anayasa, dini işler yönetmeliği gibi yasa belgelerine göre farklı milliyete mensup ve dini inancı farklı olan öğrencilerin örf ve adetlerine saygı gösteriliyor, ihtiyaçları mümkün olduğu kadarıyla karşılanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor