Xi Jinping'in Panama ziyareti Çin rüzgarı estirdi

2018-12-10 20:20:57

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kısa süre önce Panama'ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında başkent Panama'da bir dizi kültürel temas etkinlikleri düzenlendi. Etkinliklerde Panama Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü öğrencilerine sık sık rastlandı. İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler ve üst düzey karşılıklı temaslara paralel olarak, Panama halkının Çin'e ve Çin kültürüne olan ilgisi giderek artıyor.

Konfüçyüs Enstitüsü Eş Dekanı Dong Yang, Panama Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü'nün 17 Eylül 2017'de kurulduğunu, 16 Haziran 2018'de ders vermeye başladıklarını, öğrenci sayısının 400'ü aştığını belirtti. Üniversite dışında 6 öğretim noktasının da açıldığını anımsatan Dong, kültür derslerinin yanı sıra, Çince derslerin çocuk, başlangıç ve orta olmak üzere üç aşamalı seviyede verildiğini söyledi. Dong ayrıca kültür derslerinin Kongfu, Taiji ve hat sanatı konularını içerdiğini ifade etti.

Konfüçyüs Enstitüsü Çin asıllı Panamalı Eş Başkanı Wu Junhui yaptığı konuşmada, “Enstitümüzde Çin Eş Başkanı dahil tüm hocaların canla başla çalışmasına rağmen, okulumuza kaydı yapılmış 80'den fazla öğrenci enstitümüzün öğretmen yetersizliği nedeniyle henüz derslere başlayamadı. Çin Devlet Çinceyi Dünyada Yaygınlaştırma Yönetim Ofisi

önümüzdeki yıl okulumuza sekiz öğretmen görevlisi gönderecek, ancak bu sayı Panama'daki çeşitli tarafların Çince öğrenmeye olan talebinin karşılanması için henüz yeterli değil” dedi.

Wu Junhui ayrıca, özellikle Çin ve Panama arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının ardından Panama'da Çince'ye olan ilginin zirveye ulaştığını, dolayısıyla Konfüçyüs Enstitüsü'nün çeşitli tarafların ciddi talebi üzerine Panama'daki birkaç üniversite ve bir tanınmış oteller zincirinde öğretim noktası oluşturarak, çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Öte yandan, Panama Uluslararası Havaalanı ve Panama Dışişleri Bakanlığı Çince öğretim noktaları başvurusunda bulunurken, Panama Polis Okulu da Konfüçyüs Enstitüsü'nün kendileri için Wushu dersleri vermesini arzu ediyor.

2006 yılında Beijing 2. Yabancı Diller Üniversitesi ile Panama Üniversitesi arasında kardeşlik ilişkisi kurulurken, Panama'ya iki öğretim görevlisinin gönderilmesiyle Panama Üniversitesi'nde ilk Çince dersleri başlamıştı. İşte bu iki öğretim görevlisinden biri Konfüçyüs Enstitüsü'nde 12 yıldır çalışan Li Junfeng hocadır. Li Junfeng, Konfüçyüs Enstitüsü'nün kurulmasından sonra, özellikle iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin oluşturulmasının ardından, öğrencilerin Çinceye olan ilgisinin son derece arttığını, öğrencilerin Çince öğrenmenin çok işine yarayacağının farkına vardıklarını aktardı. İş bulmaktan gelecekte Çin'e seyahate gitmeye ve kendini geliştirmeye kadar tüm alanlarda Çincenin çok önemli olduğu kanısında olduklarını söyleyen Li, dolayısıyla Panamalıların Çinceye ilgisinin son derece büyük olduğunu belirtti.

Başlangıç seviyesi sınıfındaki Jorge her gün erkenden okula geliyor ve ders için hazırlık yapıyor. Jorge, Çince'in çok ilgi çekici bir dil olduğunu, Çince öğrenmekle iki ülkenin kültürleri arasında köprü rolü oynamayı arzuladığını, Çin kültürünün fevkalade ve son derece zengin olduğunu, bu sebeple öğrenmenin son derece değerli olduğunu söylüyor.

Orta seviye sınıfındaki Nelson, üç aydır Çince öğrendiğini, çünkü Çince öğrenmekle gelecekte daha çok istihdam olanağına kavuşabileceğini, Panama'da son zamanlarda genç olsun yaşlı olsun Çince öğrenenlerin sayısının gittikçe çoğaldığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor