Geleneksel Çin Tıbbı'na bakış

2018-12-03 16:37:22 CRI

Geleneksel Çin Tıbbı'na bakış

Dünyanın bir çok ülkesinden hastalar Batı'nın tıbbi tedavi ve ilaç sektörünün çare bulamadığı dertleri için Geleneksel Çin Tıbbı'nda şifa buluyor. Son yıllarda gerek sosyal medyada gerek halk arasında popüler olan Geleneksel Çin Tıbbı geçmişten beri Çin'de tercih edilen tedavi sistemi oldu. Buna rağmen Geleneksel Çin Tıbbı'nın insanlığa getirdiği mucizeleri nasıl gerçekleştirdiği konusunda yeterli bilgi sahibi değiliz. Gelin hep beraber eski Çin'den bu yana vakur erdemiyle günümüze kadar ulaşan Geleneksel Çin Tıbbı'nı yakından tanıyalım.

Geleneksel Çin Tıbbı, insanı etkileyen her türlü hastalığa tanı ve tedavi uygulayarak araştırma ve ilaç geliştirme konularında ilerleme kaydeden bir bilim dalı. Çin'in tarihinden gelen bilgi ve birikime sahip Geleneksel Çin Tıbbı'nın kaynağının Sarı Nehir bölgesi olduğu yönünde fikir birliği bulunuyor. Yüzlerce yıl boyunca farklı tarihi dönemlerde elde edilen bilgi ve birikimle kendi sistemini kuran Geleneksel Çin Tıbbı'nın oluşmasında özverili çalışmalarda bulunan birçok Çinli hekiminin emeği büyüktür. Çoğunlukla sentez ve analiz yöntemleriyle tıbbi sorunlara yaklaşan ve çözüm bulan Çinli hekimler zaman içinde kendi isimleriyle anılan ekolleri, ilaçları, tıbbi eserleri ve görüşleri ortaya koydular.

Örneğin Shang Hanedanı dönemine ait 3 bin yıllık bir kemik üzerine yazılı belgede, Çin'deki sağlık sistemi ve 10'dan fazla hastalık hakkında tarifler bulundu. Han Hanedanı döneminde ise Çin'de cerrahlık yüksek bir düzeye ulaştı. Bu dönemde “Üç Devlet Dosyası” adlı kitapta, ünlü hekim Hua Tuo'nun anestezi yoluyla hastalara çeşitli ameliyatlar uyguladığı anlatılır. Nabza bakma tekniklerinde Sui ve Tang Hanedanı (M.S. 581-907) arasında, akupunktur eğitiminde Son Hanedanı döneminde (M.S. 960-1279) büyük gelişme kaydedildi.

Peki Geleneksel Çin Tıbbı'na göre hastalıklara teşhis koymak için hangi kuramlara başvuruluyor. Son derece derin felsefik bir yaklaşıma sahip söz konusu kuramlar özünde uzmanın getireceği özel dahiyane uygulamalarla bütünleştiğinde tıbbi mucizeler yaratabiliyor. Bunun için Geleneksel Çin Tıbbı'nın temelini oluşturan kuramlara genel olarak bakmak, fikir edinme açısından önemlidir.

Yin-Yang kuramı

Eski Çin felsefesini esas alan Yin-Yang Kuramı insan doğasındaki iki farklı uç arasında dengeyi gözeten bir yaklaşımdır. Yanlış bilinen bir bilgi ise Yin'in olumsuz Yang'ın olumlu enerjiyi temsil ettiği yönündeki önyargıdır. İki farklı durumu anlatan söz konusu kuramı anlatmak için soğuk ve sıcak durumlarından bahsetmek gerekir. Soğuk ve sıcağın hiçbiri kötü bir enerji olmadığı gibi her iki durumun aşırısı insan sağlığına zarar verir. Yin ve Yang adı verilen iki enerji biçimi arasında dengenin korunması gerekir. Yin-Yang arasındaki dengenin bozulması durumunda hastalıklar ortaya çıkar. Her iki enerji arasındaki hareketi ve değişimleri gözlemleyerek teşhis ve tedavi sunan Yin-Yang kuramı Geleneksel Çin Tıbbı'nın temelini oluşturur. Buna göre insan vücudunun alt ve üst, sol ve sağ, iç ve dış kısımları arasında uyum olmalı, eğer çelişki varsa giderilerek tedavi süreci başlatılmalıdır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor