Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin daha güzel geleceği için:

2018-11-26 11:25:46 CRI

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin daha güzel geleceği için:

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin daha güzel geleceği için:

Mesleki beceri eğitimi (1)

Urumçi'den Hotan'a, Hotan'dan Kaşgar'a, Tanrı Dağları'ndan Kunlun Dağları'na... Doğal güzellikleriyle ünlü Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, bölgeye gelen herkesi büyülüyor. Bugün bu bölgede zihinleri özgürleştirme kampanyası halkın yaşamını derinden etkiliyor, gelecek için daha güzel bir yaşam beklentisini güçlendiriyor.

Bu kampanya kapsamında ülkenin ortak dili olan standart Çinceyi (Putonghua), hukuk ve mesleki becerileri öğrenmek moda oldu. Eğitime katılan vatandaşlar gönüllü olarak aşırıcılıktan uzaklaştı. Muhabirimiz kısa süre önce Xinjiang'ı ziyaret etti.

Ülkenin ortak dilini öğrenmek

35 yaşındaki Metseyit Mettursun, Hotan İlçesi Mesleki Eğitim Merkezi'nde kurs görüyor. Fotokopi makinesi yanında çalışan Mettursun, akıcı şekilde Çince konuşarak, eğitim merkezinde 1 yıl kaldıktan sonra düşüncelerindeki değişimi anlattı.

Köylü olan Mettursun, dini radikal düşüncelerin etkisi altında ortaokulu bıraktığını belirtti. Mettursun'un gözünde, genel kültür öğrenmenin hiç faydası yoktu, önemli olan tek şey Kur-an Kerim'i öğrenmekti. Eğitim merkezinde 1 yıl Çince öğrendikten sonra Mettursun, eğitimin önemini kavradı. Mettursun, “Bugün çok sayıda yabancı bile Çince öğreniyor, çünkü onlar da yurdumuz Çin'in giderek daha iyi geliştiğinin farkındalar. Biz Çinliyiz, ortak dilimizi öğrenmememiz için hiçbir bahaneye yok.” diye konuştu.

Mettursun, Çince'yi iyi öğrenip Beijing ve Shanghai gibi metropollere gideceğini, oralarda kendini geliştirip memleketinin kalkınmasına katkıda bulunacağını dile getiriyor.

Mettursun'u memnun eden başka bir şey daha var; o da artık Çincesi olduğu için istediği TV kanallarını izleyebilmesi.

Mettursun, mesleki beceri eğitim merkezindeki örneklerden sadece biri. Burada eğitim alan çok sayıda kişi, eskiden Çince konuşamazken şimdi ilk etapta anlama ve sohbet etme kabiliyetine ve daha geniş bir bilgi kanalına sahip oldular. Bu kişiler, çift dilli eğitimin gerçek anlamını doğru algıladıklarını, toplumun gelişmesine ayak uydurmak için, sadece ortak dille sınırlı kalmayıp aynı zamanda yabancı dil de öğreneceklerini söylüyorlar.

Hukuk eğitimi alıp yeni hayatına kavuştu

Kaşgar Mesleki Beceri Eğitim Merkezi'nde kurs görenler, Bahargül'ün kendi yaşamından esinlenerek bir tiyatro oyununu sahnelediler.

24 yaşındaki Bahargül, 15 yaşındayken anne babasının zoruyla okuldan ayrılıp, kendisinden 40 yaş büyük bir adamla evlendi. Bahargül, gizlice imamlık yapan kocasının 7. karısı oldu.

Eğitim merkezine geldikten sonra Bahargül, dini radikal düşüncenin eziyetinden kurtuldu ve rahatladı. “Buraya geldikten sonra bunu anladım; dini radikal düşünceler ailemi ve gençliğimi zedeledi, gençliğimi hep karanlıklar içinde geçirdim” diyen Bahargül, sözlerine şöyle devam etti: “15 yaşında okulu bıraktım. Eğitim merkezinde tekrar okul hayatımı yaşıyorum. Burada hukuk ve çeşitli beceriler öğreniyorum. Öğrendiğim bilgilerle yaşamımı düzenlemeyi ve çocuklarıma benim yaşadıklarımı yaşatmamayı istiyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor