Huzura kavuşan Maonanlar

2018-11-19 17:19:09

Maonan Milliyeti Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde yaşıyor. Maonanlar yalnızca Geçmişte ormanlarla kaplı dağlık bölgelerde yaşayan Maonanların dış dünyadan uzak bir yaşam sürdürmelerinden dolayı, üretim ve yaşam koşulları geri kalmış durumdaydı. Son yıllarda, Maonanlar, dağlık bölgelerden ovalara göç ederek, dış dünyayla bağlantı kurmaya başladı. Dağlık bölgelerden ovalara göç eden Maonanların üretim ve yaşam koşullarında ne gibi değişiklikler meydana geldiğini öğrenmek için Maonan milliyetinden Lu Jiangbei'nin evini ziyaret ettik.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nin merkezi Nanning'den yola çıktık, önce dört saat süren uzun bir yolculuk sonrası Huanjiang Maonan Özerk İlçesi'ne, ardından ilçenin merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Chengshuang köyüne vardık. Köyde, karayolu kenarında, tuğladan yapılmış iki katlı bir eve girdik. Bu, 50 yaşlarındaki Lu Jiangbei'nin eviydi. Lu, önceden yıllarca yaşam koşulları çok kötü olan dağlık bölgede yaşadıklarını, dağlık bölgenin elverişsiz ulaşım koşulları nedeniyle bir yere giderken hep dağları aşmak zorunda kaldıklarını, dağlık bölgeden pazara alışverişe gitmek için beş saat yolculuk gerektiğini, yağmur yağarken yolların çok kaygan olduğunu anlattı.

Bu durum karşısında Çin hükümeti Maonanları dağlık bölgelerden ovalara göç ettirme kampanyası uygulayarak, Maonanların ovalarda yapılan evlere taşınmasını sağladı. Hükümet ayrıca Maonanların üretim ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla ulaşım, elektrik ve içme suyu gibi altyapı tesislerinin inşasına da yardım sağladı. Köylü Lu Jiangbei şu anki yaşamından çok memnun olduğunu, yaşam ve ulaşım koşullarının iyileştiğini söyledi. Her ailede çeşitli beyaz eşya ve elektrikli ev eşyalarının bulunduğuna değinen Lu, hiç elektrik kesintisi yaşamadıklarını ve Huanjiang pazarına da artık 30 dakikada varabildiklerini anlattı.

Dağlık bölgeden ovaya taşınan Maonanların düşünceleri değişti ve dış dünyayla bağlantı kurmaya başladılar. Maonanlardan bazıları ülkenin güneydoğusundaki gelişmiş sahil bölgelerine gidip orada iş buldular. Lu'nun oğlu Lu Kang bu kişilerden biri. 18 yaşındaki Lu Kang daha önce ülkenin güneydoğusundaki özel ekonomik kent Shenzhen'e gidip, orada araba kullanmayı öğrendi. Daha sonra memleketine dönen Lu Kang, taşımacılık işleriyle uğraşmaya başladı.

Maonan milliyeti öteden beri kalifiye personel yetiştirmeye büyük önem veriyor. Son yıllarda Huanjiang ilçesinde her yıl 400-500 öğrenci, Çin'in önde gelen üniversitelerinden Tsinghua Üniversitesi ve Beijing Pedagoji Üniversitesi başta olmak üzere birçok üniversiteye girmeye hak kazanıyor. Bu öğrenciler üniversitelerden mezun olduktan sonra memleketlerine dönüp kendi yurtlarını inşa etme çalışmalarına katılıyor. Lu Jiangbei'nin oğlu Lu Jie de bunlardan biri. Lu, çalıştığı 10 yıl içinde memleketinde büyük değişikliklerin meydana geldiğini belirtti. Üniversiteyi bitirip memleketine döndüğü ilk yılda kendi köyünde sadece bir umumi telefonun bulunduğunu, şimdi köylülerin tümünün cep telefonuna sahip olduklarını, 20 yıl sonrası nasıl değişikliklerin meydana geleceğini ise şimdiden tahmin bile edemediğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor