Yetişkinliğe geçiş töreni yeni bir başlangıç noktası

2018-11-13 11:03:47

Çin'de yaşayan azınlıklara mensup olan Pumi etnik grubu esas olarak ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletinin kuzeybatı yaylasındaki Lanping bölgesinin Laojunshan dağı ile Ninglang bölgesinin Maoniushan dağında yaşarlar.

Pumilere göre, yetişkinlik çağına geçiş töreni hayatın yeni bir başlangıç noktası niteliğinde.

Pumi çocukları 13 yaşına varınca erkek çocukları için “pantolon giydirme”, kız çocukları için “etek giydirme” töreni düzenlenir. Bu, Pumilerin yetişkinlik çağına geçiş töreni anlamına gelir.

Bu tören genellikle Bahar Bayramı sırasında düzenlenir. Törene genelde anne ya da dayı başkanlık eder. Tören sırasında aile üyelerinin hepsi alevlenmiş mangalın etrafında oturur. Yetişkinlik çağına gelen çocuk, mangalın ön tarafındaki kutsal direğin yanında oturarak bir ayağını yağlı et üzerine, öbür ayağını ise hububat bavulu üzerine basar. Pumilere göre, yağlı et zenginliğin, hububat ise bol mahsulün sembolüdür. Dolayısıyla bu, çocuğun büyüdükten sonra yiyeceğinin ve giyeceğinin bol olması ve mutlu bir yaşam sürdürmesi dileğinde bulunulduğu anlamına gelir.

Eğer yetişkinlik çağına varan çocuk erkek olursa çocuğun sağ elinde bıçak, sol elinde gümüş para verilir. Pumilere göre, gümüş para hayat yolunun, bıçak ise kahramanlığın sembolüdür. Eğer çocuk kız olursa, sağ elinde küpe ve bilezik gibi süs eşyaları, sol elinde ise çuval bez tutulur. Bu, aile yetkisine sahip olması ve çalışma yükümlülüğü üstlenmesinin sembolüdür. Sonra, kızın dayısı ya da annesi, kızın uzun elbisesini çıkartarak, ona kısa ceket ve pileli etek giydirir. Bunlar bitince herkes kıza hediye vererek, kızı kutlar. Erkek ya da kız çocuklar Ocak Tanrısı'na, akrabalarına ve arkadaşlarına secde ederler, içki sunup teşekkür ederler ve bundan sonraki hayatında onların korumaları ve yardım etmeleri isteğini dile getirirler. Törenden sonra yetişkinlik çağına geçen bu gençler kolektif üretim çalışmalarına ve çeşitli sosyal faaliyetlere katılabilirler.

Pumilerin yaşadıkları bölgelerde gençler arasında “dört telli” sazla güzel müzik çalarak, kıza sevgi ifade etme geleneği çok yaygındır.

Pumiler “dört telli” saz çalmayı çok severler. Pumilerin yaşadıkları bölgelerin her yerinde “dört telli” sazla çalınan kulağa hoş gelen müzik sesi duymak mümkün.

Rivayete göre, eski çağlarda Abu adlı bir genç, Anai adlı güzel bir kıza aşk olmuş. Ancak, Abu'nun aşk duyguları, kız tarafından reddedilmiş. Üzüntü çeken Abu, ormandan ağaç kesip ağacın bir ucunu insan başı şeklinde yontmuş ve yonttuğu insan başının “yüzünü” koyun derisiyle örtmüş, ağacın öbür ucunu ise insan bedeni şeklinde yontarak üzerine dört çuval ipi bağlayarak “dört telli” bir saz yapmış. Abu, her gün bu sazla güzel müzik çalmaya başlamış ve bu müziğin sesi köy üzerinde çınlamış. Aradan dört gün geçince Anai, Abu'nun samimiyetinden etkilenmiş ve onunla evlenmiş. Bu olaydan sonra “dört telli” saz Pumilere göre uğur ve mutluluğun simgesi haline gelmiş.

Bayram günlerinde Pumiler, akrabaları ve arkadaşlarıyla bir araya gelerek sesi kulağa hoş gelen bu sazı çalarak kendi duygularını ifade ederler.

Dijital müziğin çok yaygın olduğu günümüzde Pumiler hâlâ “dört telli” sazdan vazgeçmiş değiller.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor