Çoklu dalavere kuralı

2018-11-05 12:00:59

Güçlü bir düşmanla karşı karşıya kalındığında, ilk kural düşmanla doğrudan çatışma içine girmekten sakınmak olmalıdır. Bunun yerine, zekice hazırlanmış savaş hileleri düşman saldırılarından korunmak için uygulanabilir. Ve böylece daha ağır kayıpların önüne geçilmiş olur. Fakat bazen tek başına bir savaş hilesi işe yaramaz. Bunun için birden fazla hileyi kendi içinde belirleyip iyi bir plan yapmak gerekir. Çin'in tarihten gelen 36 Savaş Stratejisi'nde buna verilen isim “Çoklu Dalavere Kuralı”dır.

Bu strateji, sonuçta düşmanı bozgun etmek için bir çok sayıda planın eşzamanlı olarak yada bir silsile halinde hazırlanarak ana bir taslak halinde uygulanmasını kapsar. Bu strateji uygulandığında, tüm savaş hileleri aynı anda uygulanmaz. Buradaki esas prensip savaş hilelerinden birinin başarısız olması durumunda diğerinin bir seçenek olarak devreye sokulmasıdır.

3 Krallık döneminde (M.S. 220-280) meşhur Kırmızı Uçurum Savaşı boyunca bu strateji Zhou Yu tarafından başarıyla uygulandı. Böylece Wu devletinin genç bir subayı olan Zhou Yu, Kuzey Wei devletinin istilacı birliklerini mağlup etti.

Askerlik hayatına ilk kez Shu devletinin ordusuna girerek başlayan Zhou Yu, istilacı güçlerle Çin'in en uzun nehri olan Yangtze Nehri boyunca savaştı. Ancak kuzeyli istilacılar, suda savaşmaya alışık olmadıkları halde, güneyde ittifak yapan iki devletin ordularından sayıca üstünlüğünü koruyordu. Böylece Zhou Yu, düşmanı güçten düşürüp etkisiz hale getirmek için bir dizi savaş hilesine başvurmaya karar verdi.

Zhou Yu'nun ilk uyguladığı savaş hilesi “Düşman karargahına güvensizlik ekmek” oldu. Bu stratejinin amacı Wei devleti hükümdarı Cao Cao'nun güneyden kaçıp kuzeyli birlikleri eğiten iki sığınmacı savaş uzmanını infaz etmesini sağlamaktı.

Ardından Zhou Yu, Cao Cao'nun en güvendiği emir subayı aracılığıyla kendi danışmanını Cao'ya tavsiye etmesi için kendi safına çekti. Söz konusu danışman emir subayına Zhou Yu tarafından ihmal edildiğini, ve kuzeyli Wei devletinin hizmetine girmek istediğini iletti. Emir subayı danışmanın iyi niyetli görünüşüne inandı.

Wei devleti hükümdarına tanıtılan danışman göreve başladıktan sonraki ilk icraatı Cao Cao'ya onun birliklerinin deniz tutmasının üstesinden gelmesi için büyük nehir boyunca ağaçtan salların birbirine bağlanması oldu. Danışman bu yöntem ile hırçın nehir dalgalarında sarsılan salların daha sabit bir hale geleceğinin sözünü verdi. Böylece bir çok küçük sal bir araya getirilerek tek bir platform oluşturuldu. Artık Wei devletinin askerleri platform üzerinde adeta karadaymış gibi yürümeye başladı.

Zhou Yu'nun başvurduğu bir diğer savaş hilesi ise; “kendi kendini yaralama” oldu. Zhou Yu tüm muhalif fikirleri bertaraf ettikten sonra, Zhou'nun bir generali Cao Cao'ya sığınmaya karar verdi.

Ve beklenen gün geldiğinde sığınan general kolayca alev alan malzemelerle dolu bir salı düşmanın yek pare halinde sabit duran platformuna götürdü. Sal platforma yaklaştığında aniden salını platforma çarptırdı. Böylece platformda ansızın bir yangın çıktı.

Cao Cao'nun askerinin deniz tutmasından etkilenmemesi için bir araya getirilen salların birbirinden ayrılması kolay olmadığı için tüm platform alevler içinde kaldı. Alevler düşman askerini yalayıp yuttu.

Tam o anda Zhou Yu, yüzlerce salı istilacı güçlere saldırmak üzere hücuma kaldırdı. Sonuç olarak Kırmızı Uçurum Savaşı'nın galibi Zhou Yu'nun “Çoklu Dalavere Kuralı” oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor