Xinjiang'ın renkli etnik mozaiği yabancı konukları büyüledi

2018-11-05 11:55:57

Xinjiang'ın renkli etnik mozaiği yabancı konukları büyüledi

Ekim ayının sonları, Xinjiang Makam Tiyatrosu prova salonunda “Makam İzlenimleri” adlı bir tiyatro eserinin provası yapılıyor.

Salonda hareketli bir müzik eşliğinde bir grup sanatçı Makam eseri seslendiriyor. Gösteri, Türkiye, Mısır, Afganistan ve Pakistan gibi İpek Yolu ülkesinden gelen ziyaretçileri büyülüyor.

İpek Yolu'nda Çin adlı etkinlik kapsamında Çin'de bulunan bu yabancı konuklardan kimi müziğe tempo tutuyor, kimi cep telefonu ve fotoğraf makinesiyle video veya fotoğraf çekip sosyal medya hesabında paylaşıyor...

Mısır'dan Radyo ve Televizyon Gazetesi yayın kurulu başkanı Halid Hanefey, izlenimini mikrofonumuza şöyle aktarıyor:

“Duyduğumuz bu müzik harika, şarkıcıların sesi çok güzel. Burada buna tanıklık ettik; Çin, azınlık etnik grupların geleneksel sanatlarına büyük önem veriyor, bu sanatların iyi şekilde korunup aktarılması sağlanmış.”

Makam bandosunun kullandığı revap ve el davulu gibi Uygur çalgıları da yabancı konukların ilgisini çekiyor:

Bir parça müzik çalındıktan sonra Türkiye'den Sabah gazetesi kültür bölümü sorumlusu Göksan Göktaş, çalgılardan birini alıp çalmak istedi. Göksan, Makam sanatçılarıyla birlikte geleneksel bir çalgıyı denemenin unutulmaz bir deneyim olduğunu belirtiyor.

Diğer yandan Makam Tiyatrosu yetkilisi Makam hakkında bilgi verdi. Yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Uygurlara özgün Makam sanatı, halk cumhuriyetinin kurulduğu dönemde tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyordu. Bu sorunun farkında olan Çin hükümeti zamanında Makam yapıtlarını keşfetme, derleme ve araştırma çalışmaları yürüttü, büyük miktarda sermaye ve insan kaynağı sayesinde Makam sanatı korunup aktarıldı.

Göktaş, Makam sanatı için harcanan çabaları takdirle değerlendirdi:

“Burada Çin'de, Xinjiang'da devlet sanatı gerçekten destekliyor ve koruyor. Geleneğe çok büyük saygıları var ve onu yaşatmak içim ellerinden geleni yapıyorlar. Burada izlediğimiz müzik ve dans gösterileri bir yandan gelenekseldi, bir yandan da çok sesliydi. Batı'nın da çok iyi anlayacağı şekilde düzenlenmişti her şey. Çin hükümetinin sanata desteği müthiş, dünyaya örnek olacak nitelikte.”

İli İli, İpek Yolu'nda Çin etkinliğine katılan yabancı konukların Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ne yaptığı ziyaretin duraklarından biriydi. Yabancı konuklar burada çeşitli etnik grupların renkli kültürlerini yakından tanıma fırsatı buldu.

Xinjiang'ın batı kesiminde yer alan İli'de 44 etnik grup iç içe yaşamaktadır. İli Şarkı ve Dans Topluluğu, yabancı konuklara Kazak, Hui, Han, Moğol ve Uygur dahil birçok etnik grubun müzik ve dans sanatını yansıtan programlar sundu.

Türkiye'den Mor Grubu Başkanı Songül Bayram, sadece gösteri değil, aynı zamanda oyuncuların güzel kostüm ve aksesuarlarına hayran kaldı. Bayram gösteriden sonra Kazak kadınlara özgü şapka takarak oyuncularla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor