Çin edebiyatının büyük kaybı Jing Yong

2018-11-05 11:54:21 CRI

Çin edebiyatının büyük kaybı Jing Yong

Jin Yong mahlasıyla bilinen ünlü Hong Konglu yazar Louis Cha, 30 Ekim'de 94 yaşında vefat etti.

Louis Cha hem bir yazar hem bir gazeteci hem de Hong Kong'un en zengin isimlerinden biriydi.

Louis Cha tarafından yaratılan Wuxia (geleneksel dövüş sanatı) dünyası, geleneksel kültür ile gerçek yaşam arasında bir bağlantı kurdu. Louis Cha'nın romanları çok sayıda filme ve diziye uyarlandı.

1924 yılında Zhejiang eyaletinin Haining kentinde doğan Jin Yong, ilk önce bir diplomat olmak istiyordu. Bulunduğu özel siyasi dönem nedeniyle diplomat olamayan Jin Yong, akıcı İngilizce konuşabilmesinin verdiği fırsatla 1947 yılında Hong Kong'da “Takongpao” gazetesi için çevirmen olarak çalışmaya başladı.

1950'li yılların başında sinema çevresine giren Jing Yong, bazı senaryolara imza attı. Jin Yong'un yönettiği ilk film “Bride Hunter” oldu. Bu filmin başrol oyuncusunu, dönemin ünlü film yıldızı Xia Meng'in güzelliği Jing Yong'u çok etkiledi. Jing Yong'un bazı romanlarında karakterlerini yaratırken Xia Meng'dan esinlendiği söylenir.

1955 yılında, Jin Yong'un yazdığı uzun Wuxia romanı “The Book and The Sword” dizi halinde “Takongpao” gazetesinde yayınlandı. Bu, Jing Yong'un yazdığı ilk Wuxia romanıydı. Jing Yong, 1959 yılında “Takongpao” gazetesinden ayrılarak “Ming Pao” gazetesini kurdu.

Jin Yong, 1955 yılından 1972 yılına kadar 17 yıl boyunca Çince edebiyat dünyasında büyük etki yaratan 15 Wuxia romanı yazdı. 1972 yılından sonra hiçbir Wuxia romanı yazmayan Jing Yong, bundan sonra onlarca yıldır Wuxia romanlarının uyarlama çalışmalarına katıldı.

Jin Yong, eserleri filme ve TV dizilerine en çok uyarlanan ustalardan biri. 1970'li yıllardan günümüzde kadar, Jing Yong'un romanlarından uyarlanan film ve TV dizilerinin sayısı yüzü aştı.

Jin Yong'un eserlerini sevenler arasında hem devlet liderleri hem de genç öğrenciler vardır. Bazı yapıtları ise İngilizce ve Fransızca dahil yabancı dillere çevrilmiştir. Yazarın eserleri, çağdaş Çin edebiyatı ve toplumsal yaşama büyük anlam katarak Çin kültürünün aktarılmasına katkıda bulundu.

1960'lardan 90'lara uzanan yıllarda birkaç nesil Çinli, onun eserlerini okuyarak aile ve memleket kavramlarıyla büyülendi.

Jin Yong'un vefatı Çince yayın yapan medyada büyük yankı uyandırdı.

Jin Yong ayrıca Hong Kong'un anavatana dönüşü için büyük çaba göstermiş bir yurtseverdi. Jing, 1985 yılından itibaren Hong Kong Özel İdari Bölgesi Temel Yasası Hazırlama Komitesi üyeliği ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hazırlık Komitesi üyeliği görevlerini üstlenmişti. Jing Yong, Hong Kong'un anavatana dönüşünden sonraki geleceğe hep iyimser bakıyordu.

Jin Yong, 2008 yılında dünya genelinde Çin kökenlilere verilen “You Bring Charm to the World” ödülleri kapsamında ömür boyu başarı ödülüne layık görüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor