BRICS Müzeler Birliği kuruldu

2018-10-29 19:33:53 CRI

Çin Kültür ve Turizm Bakanı Luo Shugang, Çin-Arap işbirliğinin yeni bir aşamaya girdiğini söyleyerek, iki tarafın şehirler arası değişim mekanizmasını oluşturma, kültür ve turizm markaları yaratma, turistik destinasyonu tanıtma gibi alanlarda beraber çalışmalar yürüterek, somut sonuçlar elde etmeleri gerektiğini dile getirdi.

Son yıllarda Çin ile Arap dünyası arasındaki turizm işbirliği de artıyor. 2017 yılında 1,34 milyon Çinli Arap ülkelerini gezerken, aynı dönemde Çin, Arap ülkelerinden 336 bin kişiyi ağırladı. Bu iki sayı sırayla yüzde 9,9 ve yüzde 2,5 arttı.

“Eski resimler şarkı söyler”

Yasak Kent Müzesi ile sosyal iletişim platformu olan Tencent'in işbirliğiyle hazırlanan, “Eski resimler şarkı söyler” adlı müzik videosunun tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde düzenlendi.

Yasak Kent Müzesi koleksiyonundan, Qingming Festivali'nde Nehir Manzarası ve Han Yizai'nin Evinde Akşam Ziyafeti dahil 11 şaheser seçilerek, bu eserlere müzik bestelendi. Proje, daha fazla insanın geleneksel kültürü modern teknolojiyle yakından tanımasını amaçlıyor.

Yasak Kent Müzesi Başkanı Shan Jixiang, resim, kaligrafi, müzik ve teknolojinin bir araya getirildiğinde değişik kimyasal tepki ortaya çıkacağına inandıklarını belirtti. Shan, gelecekte daha çok yeni alan, yeni teknolojiyle entegrasyonu artıracaklarını ve geleneksel kültüre dinamizm kazandıracaklarını kaydetti.

Futbolun memleketinde futbol forumu

3. dünya futbol forumu 23 Ekim'de Çin'in Shandong eyaletinin Zibo kentine bağlı Linzi bölgesinde düzenlendi.

Çin ve İngiltere'den futbol uzmanları “futbol, toplum ve kampüs” teması altında fikir alışverişinde bulundu.

Çin Futbol Stratejisi Planlama Komitesi başkan yardımcısı Zhang Lu, futbolun beşiğinin Çin olduğunu, ancak Çin'de feodal rejim ve tarım ekonomisinin engeli altında futbolun canlılığını kaybettiğini dile getirdi.

Zhang, modern futbolun, kitlelere ait olması, rekabetçiliği ve değişkenliğiyle büyük ilgi topladığını, bu nedenle okullarda futbol antrenmanlarının artırılması sayesinde gençlerin futbola yönlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Foruma katılan tanınmış İngiliz spor müzesi uzmanı Kevin Moore, dünyada futbol ve diğer spor dalları temalı müzelerin çoğaldığını, bu müzelerin daha iyi işletilmesi gerektiğini ifade etti.

Adı geçen futbol forumunun ilki 2016 yılında düzenlendi. Linzi, eski futbolun beşiği olarak tanınıyor. 2005 yılında Dünya Futbol Federasyonu, Linzi'ye “Futbolun beşiği belgesi” verdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor