BRICS Müzeler Birliği kuruldu

2018-10-29 19:33:53 CRI

BRICS Müzeler Birliği 25 Ekim'de başkent Beijing'de düzenlenen törenle kuruldu.

Birliğin ilk dönem başkanlığını Çin Ulusal Müzesi Başkanı Wang Chunfa üstlendi.

Törende BRICS üyesi 5 ülkeden müzecilik uzmanları bir araya geldi.

BRICS Müzeler Birliği, geçen yıl Çin'in Xiamen kentinde gerçekleşen BRICS Liderler Zirvesi'nde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen öneri üzerine kuruldu. Xi, zirvede yaptığı konuşmada, “Ülkeler arasındaki dostluk, halkları arasındaki yakınlıkta yatar. BRICS ülkeleri arasındaki kültürel temasın artırılarak ortaklık yaklaşımının halkların yüreklerinde yer almasının sağlanması, uzun vadede yürütülmesi gereken bir çalışmadır.” dedi. Xi, bu yılın BRICS Johannersburg Zirvesi'nde müze, güzel sanatlar ve kütüphane birliklerinin kurulmasını önerdi.

Çin Kültürel Miras İdaresi Başkan Yardımcısı Gu Yucai, törende yaptığı konuşmada, BRICS ülkelerinin kaynaklarını paylaşarak kültürel alandaki işbirliğinin derinlemesine geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Çin Ulusal Müzesi Başkanı Wang Chunfa, BRICS ülkelerinde, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün kültür miras listesine alınan çok sayıda proje bulunduğunu, bu mirasları koruma ve aktarma misyonunu müzeler üstlendiğini hatırlattı. Wang, BRICS Müzeler Birliği'nin kuruluşunun BRICS ülkeleri arasındaki kültürel değişim ve işbirliği için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Birliğinin kuruluş deklarasyonuna göre, BRICS ülkelerindeki müzeler temas ve işbirliğini geliştirecek, birlik konferansı 2 yılda bir düzenlenecek.

Chengdu kentinde 4. Arap Sanat Festivali

Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu'da düzenlenen 4. Arap Sanat Festivali sona erdi. Temmuz ayında başlayan festival kapsamında 20'den fazla etkinlik düzenlendi.

19 Eylül'de “Arap Şiir Gecesi” adlı etkinlik, Çin'in ünlü şairlerinden Du Fu'nun ismini taşıyan Du Fu Müzesi'nde gerçekleştirildi.

Suriye, Lübnan ve Mısır ile Çinli şair ve yazarlar bir araya gelerek eserlerini paylaştı.

2016 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, ünlü Suriyeli şair Adonis, etkinlikte iki eserini seslendirdi. Adonis, “Çin ile Arap ülkeleri arasında yoğun temas var, edebi değişim iki halk arasındaki dostluğu pekiştirebilir, bu değişimin çeşitlendirilmesini arzu ediyorum.” diye konuştu.

Aynı gün “Çinlilerin gözünde Arap ülkeleri” adlı fotoğraf sergisi ve “İpek Yolu'ndaki Kaligrafi” adlı hat sergisi, Chengdu Müzesi'nde açıldı. Sergideki 65 eser, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Tunus ve Fas gibi Arap ülkelerindeki tarihi kalıntılar, doğal manzaralar ve ekonomik başarıları yansıtıyor. Bu fotoğrafları çekenler arasında diplomat, Çinli göçmenler, profesyonel fotoğrafçı ve gazeteciler yer alıyor.

Hat sergisinde Arapça ve Çince kaligrafi eserleri izleyicileri büyüledi.

Çinli ve Arap genç uzmanların katılımıyla sinoloji forumu da düzenlendi. Forumda “kültür entegrasyonu ve gelişmesi”, “kültürel inovasyon ve aktarma” dahil 2 tema üzerine fikir alışverişi yapıldı.

Arap Sanat Festivali'nin bitiminde Çin'in 14 kenti ile Katar'ın Doha kenti dahil 9 Arap kenti Chengdu'da ortak çağrı mektubu yayımlayarak, Çin ile Arap ülkeleri arasında kültür ve turizm sektörlerinin eş güdümlü gelişmesini önerdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor