Yöresel özelliklere sahip Huadeng

2018-10-29 19:19:59 CRI

Yöresel özelliklere sahip Huadeng

Tujia milliyetine özgü ve yöresel özelliklere sahip dans türü olan “Huadeng” Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinde yaygın bir danstır.

Guizhou eyaletine bağlı Sinan ilçesinin Xujiaba kasabasındaki Tujialılar, özel günlerde renkli güzel kıyafetler giyerek, bir köylü ailenin avlusunda toplanıp, ellerindeki çiçekli yelpaze ve mendilleri sallayarak dans ederler. Köy yaşamını övmeyi ve bereketli bir yılı kutlamayı simgeleyen bu dans edilirken, avlu neşe ve mutluluk denizine dönüşür.

Xujiaba kasabası, Guizhou'daki Tujialıların “Huadeng” dansı memleketi olarak kabul ediliyor. Bin yıl önce hüküm süren Tang Hanedanı döneminde ortaya çıkan bu dans türü, uzun bir geçmişe sahiptir. “Huadeng” dansı, Tujialıların mutlu ve huzurlu yaşamları ile insanları iyilik yapmaya teşvik etme gibi temaları da içerir. Tujialılar, atalarını anma törenleri düzenlediği günlerde ve tarlada çalışırken mutluluk duygularını ifade etmek istediği zamanlarda Huadeng dansı ederler.

“Huadeng dansı” neden Tujia halkı tarafından çok beğeniliyor? Çünkü bu dans, köy evlerinin avlusunda, tarlalarda ya da sahnelerde, hatta bazen hiç müzik olmadan da edilebilir. Gösteri biçimi sınırlı olmayan bu dansa herkes katılabilir, ayrıca bu dansı etmek çok basittir.

Bu dans, 2006 yılında Çin'in maddi olmayan kültürel mirasları listesine alındı.

Şu an Sinan ilçesinde 200 Huadeng dansı ekibi bulunuyor. Bayram günlerinde yapılan bu dans, Tujialıların günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçasıdır. Tujialılar, yılın dört mevsiminde, gerek eğlencelerde gerekse boş zamanlarında dağ eteklerinde ya da evlerde bir araya gelerek Huadeng dansı ederler.

Xujiaba kasabası yetkilisi Shao Jianfeng, Huadeng dansının, yerel halkın eğlencelerinin önemli bir parçası olmakla kalmayıp, turistlerin ilgisini de çektiğini ve her yıl yurt içi ve dışından on binlerce turistin Xujiaba'ya Huadeng dans gösterisini seyretmeye geldiğini belirtti. Bu yıl Bahar Bayramı'nın kutlandığı 15 gün boyunca geniş katılımlı bir dans gösterisi düzenlendiğini ifade eden Shao, gösteriler sırasında, Guangdong ve Hunan eyaletleri ile Guizhou eyaletinin Guiyang kentinden çok sayıda ziyaretçi ağırladıklarını dile getirdi.

Sinan ilçesinde şu an Huadeng dansının daha iyi tanıtılması için özel gösterilerin düzenlenmesinin yanı sıra etkinliklerin mahalle, köy ve okullara kadar yaygınlaştırılması için çaba sarf ediliyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor