BRICS yönetmenlerinden ‘zaman' konulu 5 kısa film

2018-10-29 19:18:47

BRICS yönetmenlerinden ‘zaman' konulu 5 kısa film

Çin Film Panoraması - 2018 Çinli ve Yabancı Yönetmenlerin İşbirliğiyle Çekilen Filmler sergisi 18 Ekim'de Hong Kong'ta düzenlendi.

Çinli yönetmen Jia Zhangke'nin Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nden yönetmenlerle işbirliği yaparak çektiği film, törenin açılış filmi olarak gösterildi.

Çin yapımı filmlerinin hızla geliştiği bir süreçte, Çinli ve yabancı yönetmenlerin işbirliğiyle çekilen filmler Çin sinemasının canlanmasına güç kattı.

Çin sinema heyeti başkanı Li Qiankuang, törende yaptığı konuşmada, reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana, özellikle Hong Kong'un ana kesime dönmesinin ardından geçen 21 yılda, ana kesim ve Hong Kong'daki sinema çalışanlarının el ele vererek seçkin filmlere imza attıklarını söyledi. 2017 yılı sinema piyasası verilerine değinen Li, Çin piyasasında gişe geliri sıralamasının ilk 10'unda yer alan filmlerden 4'ünün, Çinli ve yabancılı yönetmenlerin işbirliğiyle çekilen filmler olduğuna işaret etti. Li, ayrıca ana kesim ve Hong Kong'un sinema alanındaki avantajlarının entegre edilmesinin Çin sinemasının gelişmesi için önemli bir unsur olduğunu kaydetti.

Ana kesimin sahip olduğu geniş piyasanın Hong Konglu sinemacıların zekası ve heyecanıyla birleştirilmesi, Çin sinemasının gelişiminde büyük rol oynadı.

Çin'de 55 binden fazla beyaz perde var

Çin sinema piyasasının olgunlaşmasıyla, Çin'de beyaz perde sayısı 55 bin 600 aşarak dünyada birinci sıraya yerleşti.

2018 yılının ilk yarısında edilen 32 milyar yuanlık gişe gelirine bakıldığında, Çin dünyadaki en büyük film piyasası haline geldi.

Hong Kong Sinema Geliştirme Bürosu Başkanı Ma Fengguo, Hong Kong'un Çin sinemasının gelişmesinde büyük rol oynadığını, Çin sinemasının tarihinin en görkemli dönemine girdiğini kaydetti. Ma Fengguo, “Hong Kong sineması, Çin sinemasının bir parçasıdır. Özellikle reform ve dışa açılmanın başlangıcında, Hong Kong, yurt dışındaki sinema tekniklerini ve teorilerini ana kesime getirdi.” diye konuştu.

Sinema, evrensel bir dil olarak farklı ülke ve bölgelerin siyasi, ekonomik ve kültürel düzeyde iletişiminde önemli rol oynamaktadır.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Sivil İşler Bürosu Müdürü Liu Jianghua, törende yaptığı konuşmada, bu seneki film sergisinin Çinli ve yabancı yönetmenlerin işbirliğiyle çekilen filmleri konu almasının son derece anlamlı olduğuna işaret etti.

Sergide Çin'in ana kesiminin Hong Kong Özel İdari Bölgesi veya yabancı ülkelerle işbirliğiyle çektiği 12 film gösterildi. Serginin açılışında gösterilen “Where Has Time Gone” Çin'in 5 BRICS ülkesiyle işbirliği yaparak çektiği ilk filmdir. Bu film, zaman mefhumuyla ilgili beş kısa filmden oluşuyor. Bu beş kısa film Çinli yönetmen Jia Zhangke, Brezilyalı yönetmen Walter Salles, Rus yönetmen Aleksey Fedorchenko, Hindistanlı yönetmen Madhur Bhandarkarve ve Güney Afrikalı yönetmen Jahmil Qubeka tarafından yönetildi.

Filmin Rusya bölümünde inzivaya çekilmiş bir çift arasındaki duygusal karışıklık anlatılıyor. Brezilya bölümünde bir baraj çöküşünün birçok kasabanın yok olmasına neden olması ve insanların bu olayda bir çıkış yolu bulmak için mücadele etmesini görüyoruz. Hindistan hikayesi ihtiyar bir Hindistanlı ile 10 yaşındaki yetim bir çocuğun dostluğuna odaklanıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde çekilen kısa film, günümüzden 10 bin yıl sonra geçiyor. Jia Zhangke'nin çektiği bölümdeyse, yıllarca tek çocuk politikasının uygulandığı Çin'de ikinci çocuğa izin verilmesinin ardından, bunun bir çiftin yaşamını nasıl etkilediğiyle ilgili bir hikaye dikkat çekiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor