Hui gencin hikayesi

2018-10-22 17:37:06

Hui etnik grubundan köylü Wang Jinyuan, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşıyor. 26 yaşındaki Wang, birkaç yıl önce yerel yönetimin düzenlediği organizasyonla Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'in yakınındaki bir çiftliğe gidip çalışmaya başladı. Wang'ın görevi 4 hektarlık alanda domates yetiştirmekti.

Wang, yabancı bir ülkeye ilk kez geldiği için zorluklarla karşılaştı. Bunlardan biri de dil sorunuydu. Tam o sırada Wang'ın yardımına Orlia Braguimilovna adlı genç bir kız koştu.

Orlia, Kırgızistan'daki bir Rus ailesinin kızıydı. Uzun boylu ve çok güzel olan bu kızın ailesi Wang'ın çalıştığı çiftliğin yakınında oturuyordu. Wang, Orlia'yla ilk kez yağmurlu bir günde karşılaştı. O gün aniden bastıran yağmur, herkesin Wang'ın çalıştığı tarlanın başında bulunan bir çadıra akın etmesine yol açtı. Kalabalığın arasında Orlia ve onun iki arkadaşı da vardı. Kızlar Wang'a Rusça bir şeyler söyledi ancak Wang Rusça bilmediği için söylenenlerin tek kelimesini bile anlamadı.

O olaydan sonra Wang, her gün yürüyüşe çıkarken, Orlia'yla karşılaşıyor ve bir şekilde beraber sohbet ediyordu. Bir gün sohbet ederken Orlia, Wang'a Rusça öğrenmesine yardım etmek istediğini söyledi. Wang da bu öneriyi seve seve kabul etti. Böylece Wang boş zamanlarında çiftlik yakınındaki parka gidip Orlia'dan Rusça öğrenmeye başladı.

Orlia ise, bunu severek yaptığını, Wang'ın çok çalışkan biri olduğunu, Wang'ın dil sıkıntısı çektiğini bildiği için kendisinin Wang'a yardım etmek istediğini anlattı.

Orlia'nın yardımı sayesinde Wang'ın Rusça seviyesi hızla gelişti. Aralarındaki sohbetler de gittikçe koyulaştı. Birbirlerine ülkeleri hakkında bilgi veren bu iki genç çok iyi arkadaş oldular. Orlia yavaş yavaş Wang'ın çalışkanlığından etkinlenmeye başladı.

Tatil günlerinde Wang'ın evine gelen Orlia, Wang'a yemek pişiriyor ve çamaşırlarını yıkıyordu. Orlia'nın yakın ilgisi, Wang'ı sanki kendi evindeymiş gibi hissetmesini sağladı. Böylece, iki gencin kalbinde aşk tohumları filizlendi.

Daha sonra Wang'ın Kırgızistan'daki çalışma süresi dolunca Wang, memleketine dönmek yerine Kazakistan'a gitmeyi tercih etti. Bu ayrılış, Wang ve Orlia için zor bir sınavdı. Telefon, bu iki gencin gönüllerini okşayan tek araç oldu. Aradan bir ay geçtikten sonra özleme dayanamayan Wang, Kırgızistan'a geri döndü. Birbirinden bir daha hiç ayrılamayacaklarını anlayan Wang ile Orlia, evlenmeye karar verdiler, birkaç ay sonra beraber Çin'e dönüp evlendiler.

Böylece Wang ile Orlia, mutlu bir yaşama kavuştular. Wang'ın annesi Su Lanying, yabancı gelininden son derece memnun olduğunu, çünkü gelinin çok iyi kalpli ve samimi bir kız olduğunu, dil sorunu nedeniyle zaman zaman el işaretiyle iletişim kurmalarına rağmen, Orlia'yı sanki öz kızı gibi sevdiğini anlattı.

Orlia, Çinli aile yaşamına daha iyi kaynaşabilmek için Çince kursuna gidiyor. Genç çift, yurtdışında tarım alanında edindiği bilgileri yerinde değerlendirmek ve başarılı olmak için çabaları sürdürüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor