Misafirperver siyah giysili Zhuanglar ve türkü kültürü

2018-10-15 10:10:26

Çin'in güneyindeki Guangxi Zhuang Milliyeti Özerk Bölgesi'ne bağlı Napo ilçesinde Zhuang milliyetinin kollarından biri olan siyah giysili Zhuanglar yaşıyor. Siyah giysili Zhuanglar siyahı güzelliğin, gümüşü ise değerin sembolü olarak görüyor. Dolayısıyla siyah renk, bu milliyetin simgesi olarak bugüne kadar gelmiş.

Kısa süre önce siyah giysili Zhuangların kendine özgü gelenek ve göreneklerini bizzat görmek için Napo ilçesindeki siyah giysili Zhuangların yaşadığı Longhua köyünü ziyaret ettik.

Siyah giysili Zhuanglar, sıcakkanlılıkları ve misafirperverlikleriyle bilinir. Köyün girişine yaklaştığımızda, siyah giysili Zhuangların misafirlerini karşılamak için çaldığı davul ve zurna seslerini duyduk. Meğer, tepeden tırnağa kadar siyah giyinmiş Zhuanglar, ellerinde kendi yaptıkları güzel kokulu içkilerle, köyün girişinde uzun zamandır bizi bekliyormuş. Siyah başörtüsü, siyah ceket, siyah pantolon ve siyah kumaş ayakkabı giymiş bu Zhuangları görünce çok etkilendik.

Siyah giysili Zhuangların misafir karşılama geleneğine göre, misafirler, içki sunma şarkısının eşliğinde, Zhuangların kendi elleriyle yaptığı bu içkiden bir bardak içip bitirmeden köye giremiyormuş. Şarkılar eşliğinde sunulan bu içkiden içmemek, misafirlerin Zhuangları hor gördüğü anlamına gelirmiş.

Köye girdiğimizde sıralar halinde dizilmiş ahşap parmaklıklı iki katlı evler gözümüze çarptı. Evin önündeki meydanda bekleyen siyah giysili bir grup genç kız ve delikanlı bizi görünce, güzel müzik eşliğinde türkü söylemeye ve dans etmeye başladı. Dağlık bölgelerde yaşayan Zhuanglar, küçük yaşlardan itibaren türkü söylemeye başlar. Zhuangların aşk duygularını ve yaşam biçimlerini yansıtan bu türkülerin çok zengin bir içeriği vardır.

Li Haiyan adlı genç kızın bizim için söylediği kulağa hoş gelen güzel şarkıdan çok etkilendik. Li Haiyan bize bu şarkıyı ancak değerli misafirlerin geldiği günlerde söylediğini, genellikle dağlarda çalıştıklarını, çalışıp yorulduklarında, oturup türkü söylediklerini ve dağların ötesinden gelecek “yanıt türküsünü” beklediklerini ve güzel seslerini bu dağlara borçlu olduklarını anlattı.

Yalnızca tarımla geçinen Zhuangların üretim ve yaşam koşulları, nispeten geri kalmış durumdaydı. Dolayısıyla son yıllarda turizm sektörünün geliştirilmesi kampanyası sayesinde Longhua köyündeki köylülerin yaşam koşulları iyileştirildi. Ayrıca, köyde müzik grubu oluşturularak, türkü kültürü canlandırıldı. Tüm bunlar sayesinde Zhuangların yaşam koşullarında gözle görülür iyileşme gerçekleştirildi.

45 yaşındaki Yang Guijin, turizm işletmeciliğinin başladığından beri, her gün turistler ağırladıklarını, bu sayede yaşamlarının eskisine göre daha da huzurlu olduğunu gülümseyerek anlattı.

Siyah giysili Zhuangların yaşamında meydana gelen bu göz kamaştırıcı gelişmelerden söz eden Napo ilçesi yetkilisi, Napo ilçesinin siyah giysili Zhuangları tanıtan bir kültür beşiği olduğunu, bunun milli kültürü geliştirmenin yanı sıra, halkın yaşamının büyük ölçüde iyileşmesini sağladığını, dolayısıyla bu kültürü bir kaynak olarak yeniden değerlendirme ve buna bağlı olarak turizm sektörünü geliştirme yoluyla, ekonomilerinin geliştiğini ve halkın yoksulluktan kurtularak refah bir yaşama kavuştuğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor