Dongların Zhaoxing köyüne konuk olduk

2018-10-08 22:11:27

Dong milliyetinin birlikte yaşadıkları köylerden biri olan Zhaoxing, ülkenin güneybatısındaki Guizhou eyaletinde yer alıyor. Kısa süre önce muhabirimizle beraber bu köye gidip misafir olduk.

Köye vardığımız gün, kendilerine özgü milli kıyafetler giymiş Dong kızları ve delikanlıları, köyün girişinde bizi bekliyordu. Delikanlılar bir yandan Lusheng adlı çalgıyı çalıyor, diğer yandan çalgının ritmine uyarak dans ediyordu. Kızlar ise bir yandan Dong şarkıları söylüyor, diğer yandan da yapışkan pirinçten yapılan mis kokulu içkiyi ikram ediyordu. Dong milliyetinin adetlerine göre, misafirler ancak bu içkiyi içip bitirdikten sonra köye girebilirler.

Köyün ortasındaki meydandan, kulağa hoş gelen şarkı sesleri yükseliyordu. Dongların yaşadığı köylerin büyük olmaması ve köylerde genellikle 100-200 ailenin bulunmasına rağmen, her köyde küçük bir meydan var. Meydanın bir tarafında çok yüksek bir davul kulesi, öbür tarafında ise bir opera sahnesi bulunuyor. Bu meydan, Dongların çeşitli önemli faaliyetlerinin düzenlendiği ve Dong kızları ve delikanlılarının birbirleriyle tanıştıkları yer.

Davul kulesine yaklaştığımızda, Dong kızları ve delikanlılarının ünlü bir Dong şarkısını söylemekte olduğunu işittik. Bu şarkı seslendirilirken ne orkestra şefi ne de müzik vardı, buna rağmen şarkı melodisi kulağa çok hoş geliyordu.

Ay anlamına gelen “Yueliang” adlı bir Dong kızı Dongların ünlü şarkılarını davul kulesinin içinde genellikle önemli bayram günlerinde veya uzaktan misafir geldiği günlerde seslendirdiklerini anlattı.

Davul kulesinin yakınında Dong milliyetine özgü el sanatı ürünlerinin satıldığı küçük dükkanlar bulunuyor. Dükkanlarda küpe, kolye, bilezik gibi çeşitli güzel takıların yanı sıra nefis bir şekilde işlenmiş nakış ürünleri satılıyor.

Küçük bir dükkana girdik ve dükkan sahibiyle sohbet ettik. 50 yaşlarındaki bu dükkan sahibinin adı Lu Shuhuai. Lu, bu dükkanı, Zhaoxing köyüne gelen turistlerin sayısının artmasından sonra açmaya karar vermiş. Satışların günden güne iyileşmesiyle, ailesinin yaşam seviyesi önceye göre çok yükselmiş. Şimdi yeni bir ev inşa eden Lu, çeşitli beyaz eşyalar da satın almış.

Kitap okumayı seven Lu, Dong milliyetinin kültürünün korunması ve yaygınlaştırılmasına büyük önem veriyor. Dong milliyetinin el sanatları ürünlerinin satışıyla uğraşmasının ekonomik gelirinin artmasına ve Dong kültürünün yaygınlaştırılmasına yardım sağladığını dile getiren Lu, bu ürünlerin satılmasıyla turistlere Zhaoxing köyü ve Dong milliyeti hakkında da bilgiler verildiğini anlattı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor