Çin ile birlikte büyümek

2018-10-08 16:17:05

Çin ile birlikte büyümek

Çin'de bundan 40 yıl önce 1978 yılının Aralık ayında Deng Xiaoping ülkeye yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlere serbestlik veren reform ve dışa açılma politikasını ilan etti. Bu hamle bugünkü modern Çin'in ekonomik dönüşümünün kıvılcımını çakan dahiyane bir fikirdi. Ve 2018 yılında ülkede çeşitli etkinliklerle Çin'in dışa açılımının 40. yılı kutlanıyor.

Çin endüstrisini modernleştirmek ve ekonomisini canlandırmak için doğrudan yabancı yatırımları ülkeye çekmenin elzem olduğuna inanan Deng Xiaoping 1980 yılında Özel Ekonomik Bölgeler'in (ÖEB) kurulmasını sağladı. Başlangıçta Guangdong eyaletinde Shenzhen, Zhuhai ve Shantou ile Fujian eyaletinde Xiamen'de ÖEB kuruldu. Ardından Çin istikrarlı bir şekilde dış ticaret ve yatırımları teşvik etmeye ve desteklemeye yöneldi.

Tüm bunlar olurken bir diğer yandan Çin'e yabancı yatırımlarla birlikte yabancı uzmanlar ve teknoloji transferleri ulaştı. Dünyaya stabil bir ekonomik politika, ucuz iş gücü, güvenilir bir pazar sunan Çin 40 yıl içinde cazibe merkezi haline geldi. Günümüzde Çin birçok alanda profesyonellerden öğrencilere kadar geniş bir kitleye yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Yabancıların Çin'de elde ettiği kazanımlara yönelik hem başarıları, hem de bilgi birikimiyle İdris Kartav iyi bir örnek.

Çin televizyonlarının aranan yüzü İdris Kartav, ülkedeki sosyal medya platformlarında sayısı milyonları bulan sevenleriyle sık sık bir araya geliyor, onlarla Çince sohbet ediyor ve Türkiye'yi tüm güzellikleriyle tanıtıyor. Xiamen Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türk ve Çinli şirketlere ticari danışmanlık yapmaya başlayan Kartav, Çin'de iki kez denk geldiği trafik kazalarında 5 Çinli'nin vaktinde uyguladığı ilk yardım müdahaleleriyle hayatını kurtardı. Bunun üzerine basında yer alan haberler, gelen teklifler İdris'in samimi ve mütevazi kişiliğiyle birleşince Çin'deki bir Türk'ün yıldızı parlamaya başladı.

Xiamen'da Kartav ile buluştuk ve Çin'deki başarısı, 40. yılını dolduran Çin'in dışa açılımının getirdiği avantajlar hakkında sohbet ettik.

Sedat AYDIN: Çin'de seni neden bu kadar çok seviyorlar? Nasıl oldu da Çin medyasında parladın ?

İdris KARTAV: Çin'de “Informal Talks” (非正式会谈) isimli televizyon programıyla buradaki medya platformlarına ve televizyona giriş yaptım. Çinlilerin “Bir yere gittiysen oranın kültürüne alışacaksın” gibi bir sözü var. Ben de tabii Çin kültürüne alışmaya çalıştım. Sevdim. İkinci vatanım gibi gördüm. Çok da hoşuma gitti. Tabii bu da Çinlilerin daha çok hoşuna gitti. Ve benim Çince adım Tang Xiaoqiang'dır (唐小强). Sosyal medya hesabımda Türkiyeli Tang Xiaoqiang'dır. Bunu ön plana çıkarmaya çalışıyorum ki, Türkiye-Çin ilişkileri daha çok artarak devam etsin.

Çin'de televizyon programlarında ve kendi sosyal medya hesaplarında Türkiye'yi tanıtıyorsun. Ve özellikle Çin'deki genç kesim bu vesileyle Türkiye hakkında doğru bilgi ediniyor. Ancak bu serüvenin bir de başlangıcı var. Ünlü olmadan önce Xiamen'da bir öğrencilik dönemin oldu, ardından Çin'de iş hayatına atıldın. Çin'in dışa açımının da son 10 yılına tanıklık ettin. Senin bakış açından Çin'de neler değişti ?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor