‘Çılgın Zengin Asyalılar' Hollywood filmine konu oldu

2018-10-08 16:13:14 CRI

‘Çılgın Zengin Asyalılar' Hollywood filmine konu oldu

Komedi filmi “Crazy Rich Asians” (Çılgın Zengin Asyalılar) 15 Ağustos'ta ABD'de gösterime girdi.

Hollywood filmlerinde başrollerde genellikle beyaz tenli oyuncular olur, son yıllarda bu yapımlarda boy gösteren Çinli yüzlerin sayısı artsa da, Asyalı yüzler yardımcı oyuncu olmaktan öteye pek geçememiştir.

Tamamen Asyalı oyuncuların yer aldığı “Çılgın Zengin Asyalılar” filminde, Çin kökenli bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Buna benzer bir film 25 yıl önce de çekilmişti; 1993 yapımı “The Joy Luck Club” göçmen Çinli kadınların hikayelerine odaklanarak nispeten benzer bir hikaye işliyordu.

“Çılgın Zengin Asyalılar” Çin asıllı Singapurlu yazar Kevin Kwan'ın aynı adlı romanından uyarlandı. Bu roman, New York Times gazetesinin en çok satanlar listesinde yer almıştı. Kevin Kwan, bu romanın Asya'daki zenginleri konu alan üçlemeden biri olduğunu belirtiyor.

Yazar Kevin Kwan, romanda hikayenin geçtiği yeri Singapur olarak seçti. Singapur, Asya'daki zenginlerin arka bahçesi olarak görülmekte. Çok sayıda zengin Çinli, Singapur'la ticaret yapıyor ve orada lüks evler alıyor.

Filmde Singapur'da en zengin bir ailenin mirasçısı Nick Yang'ın Çin asıllı ABD'li kız arkadaşıyla Singapur'a dönmesinden sonra meydan gelen olaylar anlatılıyor.

Filmin yönetmeni Jon Chu, 1979 doğumlu bir Çin asıllı Amerikalı. Jon Chu, 2004 yılında Güney California Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Hollywood'a gitti. 2011 yılında Paramount Pictures Şirketi'nin davetiyle “G.I Joe 2”nin çekimine davet edildi.

Jon Chu, Çinli yüzlerin başrolünde yer aldığı filmlerin, dünya çapında gösterime girmesinin zor olduğunu belirtiyor, ancak “Çılgın Zengin Asyalılar” filminin iyi bir başlangıç olacağını ekliyor. Yönetmene göre bu film başarılı olursa, ileride buna benzer filmlerin sayısı artacaktır.

Filmin başrol oyuncularından Michelle Yeoh, Çin asıllı bir Malezya vatandaşı. Oyuncu Jackie Chan'in aksiyon-gerilim türündeki filmi Süper Polis 3'teki (1992) rolüyle dikkat çekti. 1997 yılında 007 dizisi “Tomorrow Never Dies” ile Hollywood piyasasına girdi.

Michelle Yeoh'ın başrol oynadığı, Hong Konglu yönetmen An Lee'nin yönettiği Kaplan ve Ejderha (Crouching Tiger, Hidden Dragon) adlı film, 73. Oscar Ödülleri'nde yabancı dilde en iyi film seçildi. Michelle Yeoh 2002 yılında 55. Cannes Uluslararası Film Festivali'nin ana yarışma bölümünün jüri üyeliğini üstlendi, 2014 yılında Çinli yönetmen Yuan Heping'in yönettiği Kaplan ve Ejderha 2'de yine başrolde yer aldı.

Michelle Yeoh, 2008 yılında “En Büyük Etki Yaratan Çin Kökenli Göçmen” ödülüne layık görüldü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor