Dolunayı izleme vakti Ay Bayramı

2018-09-25 11:47:10 CRI

Çin genelinde son günlerde büyük bir hareketlilik söz konusu; kimileri memleketine gidip aile sevgisini yaşıyor, kimileri başka kentlere, hatta yurt dışına gidiyor... Tabii evde kalıp kitap okuyarak dinlenen vatandaşlar da var.

Pekin, bu hareketlilik neyin nesi?

1 Ekim'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşunun 69. yıldönümü ve geleneksel Ay Takvimi'ne göre bugün kutlanan Ay Bayramı dolayısıyla, herkes tatilde. Tatil 8 gün sürecek. Bazı vatandaşlar yıllık iznini de ekleyerek, tatili iki haftaya kadar uzattı.

Çok eski bir gelenek: Ay Bayramı

Ay Takvimi'ne göre bugün 8. ayın 15. Günü, Ay Bayramı. Çinlilerin bu geleneksel bayramını duymuş olanlar vardır. Çinlilerin yaşamında önemli bir yer tutan bu bayramı biraz daha yakından tanıyalım.

Ay Bayramı, Bahar ve Duanwu bayramlarıyla birlikte Çin'in en uzun geçmişe sahip olan ve en çok milli özellik taşıyan üç geleneksel bayramından biridir. Çin'de halen kullanılmakta olan geleneksel Ay Takvimi'ne göre, 8. ayın 15. gününde Ay Bayramı kutlanır. Bayramda yenilen Ayçöreği ise bir ay önceden satılmaya başlanır.

Ay Bayramı diğer geleneksel bayramlar gibi tarihin akışı içinde yavaş yavaş belirdi. Tarihi kayıtlara göre, Çin tarihindeki imparatorlar, ilkbaharda Güneş'e, sonbaharda Ay'a tapardı. Ay Bayramı kelimesi, ilk kez Zhou (M.Ö 11. yy-M.Ö256 yy) hanedanı dönemindeki Zhouyi adlı kitapta yer aldı. Tang (618-907) hanedanı döneminde Ay Bayramı'nı kutlamak, çok yaygın bir gelenek haline geldi.

Bayramın kaynağı günümüzde artık bilinmiyor, ancak halk arasında birkaç efsane dolaşıyor. Bu efsanelerden biri şu şekilde…

Eskiden gökte 10 güneş görülür, ormanlar, ekinler yanar, nehirler kurur ve kavurucu güneş altında kalan insanlar ölürdü... Houyi, güçlü bir kahramandır. Halka yardım etmek isteyen Houyi, Kunlun Dağı'nın tepesine çıkıp okla 9 adet Güneş'i düşürür, son Güneş'e her gün tam zamanında gökyüzünde görünerek insanlara iyilik yapması emrini verir.

Houyi, yaptığı iyilikten dolayı halkın sevgisini kazanır, sonra Chang'e adlı güzel bir kızla evlenir. Houyi avcılık yapmanın dışında tüm zamanını karısı Chang'e ile geçirir. Bu arada Houyi'nin kahramanlık hikâyesini duyan çok sayıda genç Houyi'nin yanına gelip okçuluk öğrenmek ister, bu gençler arasında Pengmeng adlı kötü niyetli birisi de vardır.

Bir gün Houyi, Kunlun Dağı'nda Gök Tanrıçası'yla karşılaşır ve ölümsüzlük ilacı ister. Bu ilacı kullananın vücudu hemen hafifler ve göğe, yani cennete gidebilir. Gök Tanrıçası Houyi'ye bir doz ilaç verir. Karısını yalnız bırakamayan Houyi, sonra ilacı karısına verir ve saklamasını ister. Bunu öğrenen Pengmeng ilacı çalıp cennete gitmenin yollarını aramaktadır.

Üç gün sonra Houyi avlanmaya gider, Pengmeng ise hasta olduğunu söyler ve kalır. Houyi gidince Pengmeng hemen kılıçla Chang'e'yi ilacı vermeye zorlar. İlacı vermek istemeyen ancak Pengmeng'le mücadele edecek güçte olmayan Chang'e ilacı ağzına atar. Chang'e hemen pencereden göğe yükselir. Houyi'yi çok seven Chang'e, yerküreye en yakın Ay'a yerleşir.

Akşam Houyi eve gelince olayı öğrenir. Çok üzülen Houyi, gece göğe bakarak karısının ismini çağırır. O anda Houyi, Ay'ın pırıl pırıl parladığını, Ay'daki bir figürün karısı Chang'e'ye çok benzediğini görür. Ay'a doğru koşan Houyi, ne kadar koşarsa koşsun Ay'a yaklaşamadığını fark eder.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor