10 kelimeyle Beijing

2018-09-18 10:17:27 CRI

10 kelimeyle Beijing

Çinli yazar Yu Hua'nın ‘China in 10 Words' kitabını okuduğumda, bir yabancı olarak benzer bir çalışma yapsam hangi kelimeleri seçebileceğimi çok düşündüm. Ama bunu yapmaktan hep çekindim, çünkü seçtiğim kelimeler hep dönemseldi, yaşadığım şehri ve ülkeyi keşfettikçe, başka kelimeler seçebilirdim, bunun bir sonu yoktu.

Ancak yine de seçtiğim bazı kelimelerle, kendi bakış açımdan bir Beijing fotoğrafı ortaya çıkarabilirdim. Beijing'e dair zihnimde çağrışan birçok şeyi kapsayacak 10 kelime! Bu kelimelerden bazıları, şehre dair daha bütün görünümler sunarken, bazıları büyük resimde rötuş işlevi görebilir. Bazı kelimeler, yolu bu şehirden geçenlere ‘Evet Beijing tam da budur' dedirtirken, bazı diğer kelimeler ‘Bu nerden çıktı, hiç görmedik' de dedirtebilir.

Düzlük 平坦

İlk kez gittiğim bir şehirle ilgili ilk izlenimim, genellikle şehrin fiziki yapısıyla ilgili oluyor. İstanbul tepeli ve dolambaçlı bir şehirdir, bir diğer antik başkent Roma da inişli çıkışlı sokaklardan oluşur. Buna karşın Beijing dümdüzdür, burada sanki doğa birkaç adım geri çekilip Beijing şehrine alan açmış gibidir.

Bu düz zemin üzerinde çok iyi organize olmuş bir şehir kurulu. Pek çok antik şehir, tarihi eserlere ev sahipliği yapar, ancak Beijing'de tarihi olan, şehrin bizzat kendisi. Caddeler, sokaklar belli bir plana göre çizilmiş, evler yine bir plana göre dizilmiştir. Beijing başıboş, rastgele bir şehir değil. Dönemsel ihtiyaçların, şehrin gelişimini belirmeme lüksü yok, Beiping'den Yanjing'e uzanan binlerce yıllık süreçte oluşan bir ana fikir, her zaman son sözü söylüyor.

Mor Yasak Kent 紫禁城

Beijing'de yaşamaya başlayan biri, öncelikle bu şehirde yaşamanın anahtarlarından biri olan metroyu kullanmaya alışkın olmalıdır. Örümcek ağı gibi şehri saran Beijing metrosu, sadece bir ulaşım aracı değil; her seferinde o metro haritasına baktığımda, bütün bir şehre hakim olduğum, şehri avucumun içine aldığım hissine kapılıyorum. Metro, -yerin altındaki trenlerden ziyade o sistemin varlığının bilinci- şehri insan ölçeğine indiriyor.

Metro haritasının odak noktasında kırmızı bir ikon var, Yasak Kent. Bu ikona bakınca, bu tarihi yapının başka işlevleri üzerine düşünüyorum. Yasak Kent'in tarihi değeri malum. Ancak yapının şehirle kurduğu başka ilişkiler de var. Mesela benim yön duygum Beijing'de yaşamaya başladıktan sonra gelişti ve bunun en büyük sebebi, şehrin tam merkezinde duran işte bu yapı. Yasak Kent, Beijing'de kaybolmayı imkansız hale getiriyor. Şehrin neresinde olursam olayım, sarayın nerede olduğunu biliyorum, sarayın konumunu kafamda belirledikten sonra yolumu daha kolay buluyorum.

Şehrin tarihi ekseninin merkezinde yer alan Yasak Kent, her geçen gün gelişen ve daha dinamik halen gelen modern Pekin'in üzerinde yükseldiği sağlam bir zemin işlevi de görüyor.

Dinamizm 活力

Asya kıtasının en batısındaki bir başkentte doğdum, şimdi kıtanın en doğusundaki başkentlerden birinde yaşıyorum. Ankara deyince, akla önce kasvetli kamu binaları ve monoton bir günlük yaşam gelir. Beijing'e yerleşme kararı alırken en çok bundan çekiniyordum, doğduğum şehirden zaten çok sıkılmıştım, yeniden siyasi bir başkentin sıkıcı yaşam ritmine nasıl alışabilirdim?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor