“Çin'de İz Bırakan Kadınlar”:Yuanyuan Tan

2018-09-18 09:20:36

“Çin'de İz Bırakan Kadınlar”:Yuanyuan Tan

Hazırlayan ve Sunan: Özlem Özdemir

Yuanyuan, 1977 yılında Şangay'da doğdu. Dans etmeyi ilkokulda öğrendi. Çocukken izlediği Kuğu Gölü Bale gösterisinden sonra balerin olmak istediğini anladı.

10 yaşındayken, Şangay Bale Okulu tarafından keşfedildi ve eğitim için okula davet edildi. Çin'in her bölgesinden gelen, kendi yaş grubundaki binlerce aday arasından seçilen 24 adaydan biriydi. Ancak Yuanyuan'ın mühendis olan babası onun balerin olmasına ısrarla karşı çıkıyordu. Onun yerine üniversiteye giderek, avukat ya da doktor olmasını istiyordu. Öte yandan eskiden dansçı olmayı hayal etmiş olan annesi ise, onun okula kaydolmasını destekliyordu. Sonunda anne babası bu işi çözmek için yazı tura atmaya karar verdi ve annesi galip geldi. Babası da artık teslim olmak zorunda kalmıştı.

Böylece Yuanyuan, 11 yaşında dans okuluna başladı. Fakat okula yaşıtlarından 1 yıl geç başladığı için sınıfın gerisindeydi. 2 yılını depresyonda ve ev özlemi ile geçirdi. Hatta eğitimini bırakmayı bile düşünüyordu. Ta ki, yeni bir öğretmen gelene ve onun dansını çok beğenene kadar… 14 yaşına geldiğinde Yuanyuan, uluslararası bale yarışmalarında yarışmaya başlamıştı.

Yuanyuan baledeki ilk büyük zaferini, 1992 yaşında Paris 5. Uluslararası Bale Yarışması'nda elde etti. İdolü olan efsanevi balerin Galina Ulanova'nın rekorunu kırmış ve altın madalya sahibi olmuştu. Bir yıl sonra da 1. Japonya Uluslarası Bale ve Modern Dans Yarışması'nda aynı başarıyı elde edecek ve ikinci altın madalyasını kazanacaktı. Japonya'da ayrıca, efsanevi Rus balerin adına verilen Nijinsky Ödülü'nü kazanan ilk kadın dansçı olacaktı.

Yuanyuan geri dönüp baktığında o günlerini biraz durgun, “Çocukluğum spor salonlarında geçti. Tek hatırladığım ter, gözyaşı, dans ayakkabılar ve yaralanmalar…”diye hatırladığını söylüyor. Ve ne zaman vazgeçmeyi düşünse, aklına hep annesiyle babasının o yazı tura attığı günü getiriyor.

Yuanyuan, 1994 yılında Şangay'daki okulu bırakarak John Cranko Okulu bursuyla, Almanya'da eğitim almaya başladı. Ancak 2 yıllık burs programını tamamlayamadı. Çünkü sadece 6 ay geçmişti ki, San Francisco Balesi sanat yönetmeninden dansçı olarak ekibe katılma teklifi aldı. O da bu teklifi kabul etti.


Yuanyuan, artık 17 yaşındaydı ve 1995 yılında San Francisco'ya gitti. Böylece ekipteki hem en genç hem de ilk Asyalı kadın solist olmuştu. İlk büyük rolü ise, onu balerin olmaya heveslendiren Kuğu Gölü Balesi'nde olmuştu!

 Hayatındaki en büyük başarılarından biri ise, Stravinsky Violin Concerto'su baş dansçısının yerine, son dakika değişikliğiyle onun getirilmesi ile elde etti. Ama daha önce hiç böyle bir koreografiyle dans etmemişti. Ona gösterinin videosu verildi ve Yuanyuan izledikten sadece altı saat sonra bu rol için sahneye çıktı. Çok da başarılı oldu! 1 yıl sonra ise, artık ekibin baş dansçısı olarak lanse edilecekti. Bir kez daha San Francisco Balesi tarihinde, bu başarıyı elde eden en genç ve de ilk Çinli kadın dansçı olacaktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor