Zorlu arazide Çin Seddi'nin onarımı

2018-09-17 16:35:57

Zorlu arazide Çin Seddi'nin onarımı

Zorlu arazide Çin Seddi'nin onarımı

Çin'in başkenti Beijing'in kuzeydoğu kesiminde bulunan Miyun bölgesinin Xinchengzi kasabasına bağlı Donggou köyü, Yanshan Dağları eteklerinde yer alıyor. Köydeki arazilerin çoğunda mısır yetiştiriliyor.

Sabahın dördünde Yang Chenghai evinden çıkıyor, diğer 10 köylüyle birlikte katırları gütmeye başlıyor, her katırın sırtında iki sepet var, her bir sepette 6 tuğla bulunuyor...

Bu tuğlalar, öyle sıradan tuğlalar değil, Büyük Çin Seddi'nin tuğlalarıdır...

Beijing'de güneşi gören ilk yer!

3 ilçeyle komşu olan Xinchengzi kasabası, Beijing'de gündoğumunu gören ilk noktadır!

Burası, Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde stratejik öneme sahip bir yermiş ve kalelerle doluymuş. Bu yılın başından beri, köyün kuzeyinde bulunan Çin Seddi'nin bir parçasında onarım başlatıldı. Dağ dimdik olduğu için araçlar giremiyor, onarım için gereken 100 binden fazla tuğla mecburen en ilkel yöntemlerle, yani katırlarla taşınarak ya da insanın omuzlarında inşaat yerine getiriliyor.

Çevreyi çok iyi bilen 54 yaşındaki Yang Chenghai işte böyle bir vesileyle tuğla taşıyıcısı oldu. Bir Çin Seddi tuğlası 10 kilo ağırlığında, bir katır bir kerede 150 kilo taşıyabiliyor. Taş tanecikleriyle dolu dağ yolunda Yang Chenghai elinde kalın bir ağaç dalı tutuyor, bir yandan bağırarak katırını koşturuyor, diğer yandan da var gücüyle dağa tırmanıyor. Zikzaklar çizen dağ yolunda katırlar düzenli şekilde ilerliyor, toynak sesleri bu yolculuğa eşlik ediyor...

Yazın hava sıcaklığı hızla yükseliyor, sıcaklığa dayanamayan katırlar sık sık yolda duruyor, nefes almaya çalışıyor. Katır kervanının önünden bir ses işitiliyor: “Katırlar artık yürüyemiyor, her katırın sırtından iki tuğla indirelim.”

Bundan iki gün önce iki katır yere düştükten sonra bir daha kalkamadı. Bunu düşününce Yang Chenghai derhal katırına yanaşıyor ve iki tuğlayı çıkarıp yol kenarına bırakıyor. Yolda toynak sesi tekrar yükseliyor...

Yarım saat sonra bir keçiyoluna geliyorlar. Yukarıya bakıldığında ağaçlar arasında sayısız toynak izi var, çamurlu yol boyunca pislik görmek mümkün. Bu, insan ve katırların bıraktığı gidiş dönüşlerin izidir.

Yang Chenghai titizlikle basacağı yeri seçiyor, kuru toprak ve ot köklerine basarak yukarıya ilerliyor. 20 dakika sonra nihayetinde Çin Seddi'nin eteğine varıyor...

Çin Seddi'nin bu parçasında set üzerinde otlar var, birçok yer çökmüş durumda. Güvenlik kasketi takan 10'dan fazla işçi set üzerinde çimento karıştırıyor, tuğlalarla duvarı yapıyor. Yanında onarımı tamamlanmış yeni bir bölüm duvar görülüyor.

Yang Chenghai, katırın taşıdığı sepetlerdeki tuğlaları boşaltıyor. “Son zamanlarda her gün bu yolda 10 kez gidiş-dönüş yapıyorum, tek gidiş-dönüş 2 kilometre uzunluğunda, akşam saat 7 gibi ancak eve gelebiliyorum. Çok yorucu, fakat Çin Seddi'ni onarmak çok anlamlı bir iştir.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor