Taştan ev yapan Buyiler

2018-09-10 20:39:31

Buyi milliyeti Çin'deki azınlık etnik gruplara mensuptur. Buyilerin yaşadıkları yerler, yemyeşil dağları ve şırıl şırıl akan tertemiz sularıyla güzel doğa manzaraları oluşturur. Ülkenin güneybatısında yer alan bölgelerde, ünlü Huangguoshu Şelalesi ve Anshun'daki “Ejderha Sarayı” olarak anılan mağara dahil olmak üzere ondan fazla turistik yer bulunuyor. Bu turistik yerler, her yıl on binlerce turist ağırlıyor. Bölgeler turizm kaynaklarının dışında zengin yabani bitki ve maden kaynaklarına da sahip.

Buyiler dağ eteğinde taştan yapılan evlerde otururlar. Bu evlerin önünden nehir ve akar su geçer. Buyilerin toplu halde yaşadıkları Guizhou eyaletine bağlı Zhenning ve Anshun bölgelerinde kaliteli taşlar üretiliyor. Dolayısıyla buralarda yaşayan Buyiler, bu taşlarla koyu renkte karakteristik özelliklere sahip 5-6 metre yüksekliğinde güzel taş evler yapıyorlar. Bölge halkını rüzgar ve yağmurdan koruyan bu tür evler, kışın sıcak, yazın serin, neme ve ateşe dayanıklı olmasıyla halkın beğenisini kazanır. Ev için kullanılan malzemeler, kirişin dışında her daim taştan meydana gelir. Buyiler günlük yaşamlarında kullandıkları masa, iskemle, ocak ve kap gibi eşyaları da taştan yaparlar.

Buyi deyince akla ilk gelen batik tekniğidir. Çin tarihinde hüküm süren Song Hanedanı (960-1279) döneminde Guizhou eyaletine bağlı Huishui bölgesinin yöresel ürünü olan batik kumaşla ilgili kayıtlar bulunmuştur. Buyi kızları 12-13 yaşlarından itibaren annelerinden batik tekniği öğrenmeye başlarlar. Buyiler, önce balmumunu ısıtıp eritirler. Ardından üçgen şeklindeki bakır bıçakla eriyik balmumunu alıp beyaz kumaş üzerinde çiçek, kuş, böcek ve balık gibi değişik desenler çizerler. Daha sonra bu kumaşları mavi ve açık mavi renkteki boya dolu kavanoza battırırlar. Sonunda balmumunu kumaş üzerinden gidermek için bu kumaşları tencereye koyup pişirirler. Tencereden çıkarttıkları kumaşları, nehirde yıkayıp kuruturlar. İşte yöreye özgü batik sanatı eserleri böylece tamamlanmış olur.

Farklı bölgelerde farklı batik özellikler bulunuyor. Batik sanatı, insanların yaşamını güzelleştirmenin yanı sıra yerli ve yabancı kadınların giysilerinin çeşitliliğini arttırmıştır.

Batik tekniğiyle yapılan başörtüsü, elbise, etek ve perdeler yabancıların büyük beğenisini kazanıyor.

Buyilerin de diğer milliyetler gibi birçok bayramı vardır. Bu bayramlar arasında Zha-Bai Şarkı Bayramı Buyilerin önemli geleneksel bayramı konumundadır. Bayram, Çin takvimine göre 6. ayın 21-23. günleri arasında kutlanır. Bayram sırasında düzenlenen şarkı festivaline bölgenin 10'dan fazla ilçesi, hatta Yunnan eyaletiyle Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde yaşayan çeşitli milliyetlerden on binlerce kişi katılır. Bu festival ile ilgili bir rivayet bulunur.

Rivayete göre, eski zamanlarda burada Zhalang adındaki bir delikanlı ile Baimei adındaki bir kız birbirine aşık olmuşlar. Bir gün Baimei dağda odun keserken, önüne bir kaplan çıkmış. Tam o sırada Zhalang kızın yardımına koşarak, kaplanı okla öldürüp kızı kurtarmış. Bu olaydan sonra iki genç birbirine aşık olmuş. Ancak dağın sahibi Baimei'ye çoktan beri göz koymuş ve Zhalang'ı öldürtüp Baimei ile zorla evlenmiş. Baimei, önce dağ sahibinin evini ateşe vermiş sonra kendisini de ateşe atarak yaşamını yitirmiş. Buyiler bu iki genci anmak için bu köye Zha-Bai köyü adı verirken, Baimei'nin öldüğü günü bayram günü, Zhalang'ın kaplanı öldürdüğü yeri şarkı söyleme yeri olarak belirlemiş.

Bayram sırasında yediden yetmişe herkes, gruplar halinde Zha-Bai köyüne gelirler. Milli kıyafetler giyen gençler, yanında sevgi simgesi olan küçük hediyeler getirip Zhalang ve Baimei gibi gerçek aşkı bulmayı umarlar. Şarkı söyleme, bayramın önemli bir etkinliğidir. Gündüz açık alanda, akşam ise evde ya da bahçede şarkı söylerler. Neşe içinde gelenler, neşe içinde dönerler.

Bir gün ayağınız Çin'e düşerse Buyilerin gerçek aşkın sembolü olarak gördükleri bu gizemli Zha-Bai köyünü ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor