Troya hazineleri ve Türk kültürü Çin'de tanıtıldı

2018-09-10 19:56:12 CRI

Troya hazineleri ve Türk kültürü Çin'de tanıtıldı

Çin ve Asya'daki büyük uluslararası etkisi ile birlikte dünyanın en büyük ikinci kitap fuarı olan 25. Beijing Uluslararası Kitap Fuarı 22-26 Ağustos tarihlerinde Yeni Çin Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlendi. 1986 yılında kurulan Beijing Uluslararası Kitap Fuarı'na her yıl 80'den fazla ülke ve bölgeden 2 binden fazla yayınevi katılıyor. Günümüzde fuar, kitaplar, dijital okumalar, animasyonlar, çizgi romanlar gibi çeşitli alanlarda geniş bir uluslararası yayıncılık etkinliğine dönüşmüştür. Dünyanın birçok noktasından 300 binin üzerinde yeni kitabın sergilendiği fuar kapsamında bine yakın kültür etkinliği düzenlendi.

Bu yıl Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı fuara Çin'de Türkiye Turizm Yılı olması sebebiyle edebiyat ve turizm temalı iki büyük stant ile katılım gerçekleştirdi. Türkiye'den Beijing Uluslararası Kitap Fuarı'na gelen heyet Türkiye-Çin Kitaplar ve Kültürler Arası İpek Yolu Paneli, Türkiye'deki Troya Yılı Tanıtımı ve Şef Yunus Emre Akkor'un Osmanlı mutfağından sunumları gibi bir dizi etkinlikler düzenledi.

2018 yılı Troya'nın UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne alınışının 20. yıl dönümü. Bu nedenle Türkiye'de 2018 yılı Truva Yılı olarak ilan edildi. Bu amaçla hem Türkiye'de hem de yurt dışında birçok sayıda önemli kültürel etkinlikle Truva hazinelerinin tarihi önemi üzerine dikkat çekiliyor.

25. Beijing Uluslararası Kitap Fuarı'nda Troya Yılı konulu sunum yapan kültür ve turizm uzmanı Şule Aygün, Troya hazinelerinin çıkarıldığı topraklar olan Türkiye'de sergilenmesinin oldukça önemli olduğunu belirtti. Bu amaçla Türkiye içerisinde de farklı alanlarda bulunan Troya hazinelerinin tek bir müzede sergileneceğini ifade eden Aygün, Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yurt dışında bulunan Troya hazinelerinin Türkiye'ye iadesini sağlayarak sergilenmesinin planlandığını aktardı.

Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nde 2018 yılında açılacak olan Troya Müzesi, 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 10 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor. Homeros'un destanı İlyada'daki "Troya Savaşı'nın yapıldığı yer" olarak da bilinen antik kentteki müzenin açılmasıyla Troya'nın yıllık ziyaretçi sayısının bir milyonu geçmesi, 44 ülkeye kaçırılan hazinelerin de Türkiye'ye iadesinin sağlanması hedefleniyor.

Dünya gündemine taşınacak Troya ile 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, Doğu ve Batı kültürlerini Çanakkale'de buluşturarak Troya medeniyetini dünyaya tanıtacak.

Türkçe-Çince doğrudan çeviri kitapların sayısı artıyor

Yayıncılıkta dünyada 11. sırada yer alan Türkiye için Çin önemli ve büyük bir pazar. Bu kapsamda Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı hem karşılıklı kültür ve edebiyatı tanımak ve tanıtmak maksadıyla hem de yayıncılık sektörünü desteklemek amacıyla 25. Beijing Uluslararası Kitap Fuarı'na büyük önem verdi. Özellikle Türkçe-Çince arasında, üçüncü bir dile ihtiyaç duymadan, çevirisi yapılacak kitapların iki ülke arası edebiyat ve kültür alışverişine çok daha fazla katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor