Kenya'da fahri ‘kabile şefi' olan Çinli ömrünü aslanlara adadı!

2018-09-10 19:54:57 CRI

Kenya'da fahri ‘kabile şefi' olan Çinli ömrünü aslanlara adadı!

Temmuz ayında bir sabah, gün doğumu sırasında Kenya'nın dünyaca ünlü Masai Mara Otlağında bulunan Ol Kimyei Koruma Alanı'nda Afrika antilopları ağaçlar altında otlanıyor. Devriye görevi yapan 3 personel her gün yaptıkları gibi kamplarından çıkarak koruma alanına doğru gidiyor.

“Simba, bak aslanlar!” Keskin gözleri olan Masaili bir görevli, derhal birkaç kilometre ilerdeki aslanları gördü. Devriye arabası hemen Osupukiai Nehri'nin sağ kıyısındaki hedefe doğru hızla ilerledi. Yaklaşınca 1 yaşındaki yavrusuyla yerde yatan bir anne aslan gördüler. Anne aslanın boş karnı, uzun zamandır yemediğini gösteriyordu.

“Anne aslanın kuyruğunda ciddi bir yara var, bu yara koşarken dengesini etkiliyor, ayrıca avlanma yeteneği de zayıflıyor.” Ciddi görünen Simba, yaranın fotoğrafını çekti, ardından cep telefonunu çıkarıp koruma alanının bir veteriner alıp derhal olay yerine gelmesini istedi.

Diğer devriye personeli tarafından Simba olarak seslenilen kişi bir Çinlidir, adı Zhuo Qiang. 2010 yılında 37 yaşındayken memurluktan ayrıldı ve tek başına Doğu Afrika otlaklarına geldi, amacı buradaki yabani hayvanları koruma çalışmalarına kendisini adamaktı.

Kabileye girdi, onlara Çince öğretti!

“Neden Çin'deki yabani hayvanları değil de Afrika'ya gelip aslanları koruyorsun?” Bu, Zhuo Qiang'a sıkça sorulan bir soru.

“Çünkü en sevdiğim hayvan Afrika aslanıdır, bu aslanlar sadece Afrika'da var. Bir de onların pasaportu yok, uyrukları yok.” Zhuo Qiang, mezun olduğu Sichuan Üniversitesi'ne yaptığı bir ziyarette verdiği konferansta soruyu mizahi bir şekilde böyle yanıtladı. “Bu canlının neslini korumak, her dünya vatandaşının sorumluluğudur!”

Afrika'ya geldiği ilk günlerde Zhuo Qiang, Avrupalı, Amerikalı ve yerel beyazların oluşturduğu yabani hayvanları koruma çemberine girmekte zorlandı, ancak hevesi hiç azalmadı. Zhuo önce yerel göçebe halklardan Masaililerle ilişki kurdu, Masaililerin kabilesinde yaşadı, onlarla birlikte futbol oynadı, birlikte devriye görevi üstlendi, boş zamanlarında Masaililere Çince öğretti... Zhuo zamanla yerel Masaili kabileyle ve hükümetle dostluk ve işbirliği ilişkisi kurdu, yabani hayvanları koruma projesini başlattı.

Çinliler tarafından Afrika'da oluşturulan ilk sivil toplum örgütü

Zhuo Qiang, 2011 yılında Mara Yabani Hayvanları Koruma Vakfını kurdu. Bu, Çinliler tarafından Afrika'da kurulan ilk sivil toplum örgütüdür.

Vakıf, Kenya Yabani Hayvanlar Yönetim İdaresi, Doğu Afrika Yabani Hayvanları Koruma Derneği ve Filleri Kurtarma Örgütü gibi kurumların işbirliği ortağıdır. Amaçları yasa dışı hayvancılığı önlemek, aslandan korunmak için çitler inşa etmek, insan ile hayvan arasındaki çelişkiyi azaltmak, yerlilere yardım sağlamak ve onlarla birlikte yabani hayvanların yerleşim alanlarını korumak...

Eskiden yerliler yabani hayvan korumada 2 yönteme başvuruyordu; biri hükümetin öncülüğünde milli park inşa edilip gelirin hükümete teslim edilmesi, diğeri ise Avrupalı ve Amerikalı üniversiteler ve özel kuruluşlardan araştırma personeli gönderilip hayvanların davranışlarına yönelik araştırmalar yapılıp raporların hazırlanması.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor