“Çin'de İz Bırakan Kadınlar”:Wu Yi

2018-09-05 15:55:07 CRI

“Çin'de İz Bırakan Kadınlar”:Wu Yi

Hazırlayan ve Sunan: Özlem Özdemir

“Çin'de İz Bırakan Kadınlar”ın bu bölümünde önce Çin'in sonra da dünyanın en güçlü kadınlarından biri olan ve Çin'in demir leydisi olarak anılan Wu Yi'nin hayatını size aktaracağım.

 Wu, 1938 yılında Wuhan'da doğdu. İki çocuğun küçüğüydü. Ailesi çok küçükken ölünce, Wu'yu ondan 8 yaş büyük ağabeyi büyüttü.

Wu, ileride Çin'in “Demir Leydisi” olarak anılacaktı ama o gençliğinde çok daha basit bir hayat ve başarılı bir iş kadını olmak istemişti.

Wu, Pekin Petrol Enstitüsü'nde mühendislik eğitimi gördü. Mezun olduğu 1962 yılında, aynı zamanda Çin Komünist Partisi'ne katıldı. Aslında kendi işini yapmak istediyse de, meslek hayatının büyük kısmında petrol teknisyeni olarak çalıştı. Yıllar içinde kariyerinde başarıyla ilerledi. Politikaya tamamen atılmadan önce çeşitli petrol şirketlerinde yöneticilik yapan Wu, en son Pekin Yanshan Petrokimya Şirketi'nde Parti Sekreteri oldu.

Wu'nun politika yaşamı 1988'de Pekin Büyükşehir Belediye Başkan Yarcımcılığına atanmasıyla resmen başladı ve bu görevini 4 yıl boyunca sürdürdü. Ardından 1991'de önce Dış Ekonomi ve Ticaret Bakan Yardımcısı, 1993'de Dış Ekonomi ve Ticaret Bakanı oldu. 2003'te ise Başbakan Yardımcılığına getirildi. Ayrıca Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılım görüşmelerinde yer aldı. Çin gümrük sistemini yeniden düzenledi. SARS krizi üzerine görevden alınan Sağlık Bakanı Zhang Wenkang'ın yerine atandı. SARS krizi sürecindeki yönetimi nedeniyle Time dergisi Wu'ya “Şeffaflık Tanrıçası” adını verdi. Ayrıca 2004 yılında Time'ın “En Etkili 100 Kişi” listesinde yer aldı. Forbes dergisi tarafından da 2004, 2005 ve 2007 yıllarında dünyanın en güçlü kadınları listesinde ikinci sırada gösterildi. 2006'da bu listenin üçüncü sırasında yer aldı.

2008 yılında emekliye ayrılan Wu, Çin'in “demir leydisi” olarak anılıyor ama o bunu hiç öngörmemişti. Bu konuda şunları söylüyor: “Gençken, politikaya girmek hayallerimi hiç süslemiyordu. En büyük hayalim, harika bir işletmeci olmaktı.”

Wu'nun kariyeri, petrol teknisyenliğinden politikaya, dünyaca başarılı bir kadın olarak geçti. Ancak iş hayatındaki bu başarısının yanında Wu, hayatı boyunca evlenmedi. Etrafında sayısız uygun ve ideal aday olmasına rağmen evlenmemesine dair dedikodular hep devam etti. Öyle olunca Wu, bir röportajda bu konu hakkında kısaca şunları söyledi:

"Eskiden bekarlığın bana göre olmadığına emindim. Gençken kafamda ideal bir erkek profili de vardı. Fakat o erkek, gerçek hayatta yoktu. Ben de aile kurmadan önce kariyerimi inşa etmek istedim. Ve işte 20 yılımı bu ‘ormanda' geçirdim. Dışarı çıktığımda ise artık evlilik için çok geçti. Zaten işim de yeterince yoğundu. Ben de artık vazgeçtim… "

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor