Çinli kadın yönetmen Wen Yan dikkat çekiyor

2018-09-03 15:46:43 CRI

Çinli kadın yönetmen ve yapımcı Wen Yan, 54. Altın Horoz Ödülleri'nde “Melekler Beyaz Giyer ” (Angels Wear White) filmiyle en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. Çocuklara yapılan cinsel istismarı konu alan film, yönetmenin Çin'de ve dünya çapında dikkat çekmesini sağladı.

Wen Yan, 2007 yılında “Ye Che” (Gece Treni) adlı filmin yapımcılığını üstlendi. Diao Yinan'ın yönettiği bu film, bir kadın polisin iş ve yaşam hikayelerine odaklanıyor. Çin'in reform ve dışa açılma döneminde toplumdaki değişiklikleri yansıtan film, 23. Varşova Uluslararası Film Festivali'nde ödül kazandı.

2008 yılında Wen Yan, aşk filmi “Niu Lang Zhi Nu”nun (Knniting) yapımcılığını üstlendi. Bu film, 61. Cannes Film Festivali'nin “The Director's Fortnight” bölümüne aday gösterildi.

25 Ocak 2013'te, Wen Yan'ın yapımcılığını yaptığı “Chun Meng” (Longing for the Rain) adlı film, Rotterdam Film Festivali'nde gösterildi. Aynı yıl, Wen Yan'ın yönettiği ilk film “Shui Yin Jie” (Trap Street), Çin'in ana kesiminden gelen tek uzun metrajlı film olarak 70. Venedik Film Festivali'nin “jüri haftası” bölümünde yer aldı.

Wen, 2014 yılında “Bai Ri Yan Huo” (Black Coal, Thin İce) adlı filmin yapımcısı olarak kendini gösterdi. Bu film, 64. Berlin Film Festivali'nde en iyi film ödülünü kazandı. Aynı yılın Ağustos ayında Wen Yan, 71. Venedik Film Festivali'nin “Lion of the Future” bölümündeki yarışmanın jürisine davet edildi. Wen Yan, dünyada en büyük potansiyele sahip 8 yeni yönetmenden biri olarak gösteriliyor.

“Melekler Beyaz Giyer”, 74. Venedik Film Festivalinde ana yarışma bölümüne aday gösterildi. Bu film, 61. Londra Uluslararası Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde de yer buldu.

Wen Yan, bu filmle Altın Horoz Ödülleri'nde en iyi yönetmen dalında ödüle aday gösterildi. 27 Ekim'de düzenlen 54. Antalya Uluslararası Film Festivali'nde “Melekler Beyaz Giyer” en iyi film ödülünü kazandı. İki genç kızın otelde yaşlı bir adamın saldırısına uğraması ve resepsiyonda çalışan genç bir kadının işini kaybetme korkusundan bir şey söyleyememesi üzerine gelişen olayları konu edinen film, Türkiye'de seyirciden tam not aldı.

“Melekler Beyaz Giyer” filmine değinen yönetmen Wen Yan, çocuğa cinsel saldırı olaylarının sık yaşandığını ama çoğu kişinin bunu konuşmaktan kaçındığını söyledi. Filmde oynayan küçük kız çocuğu için binin üzerinde çocukla irtibat kurduklarını belirten Wen, "Filmde oynayan kızı, kostüm dizaynırım bana önerdi. Çok yetenekli olduğunu gördük. Rolünü çok iyi oynadı" dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor