1. Çin Pandaları Uluslararası Kültür Haftası başladı

2018-08-27 09:49:26 CRI

Çin Pandaları Uluslararası Kültür Haftası etkinliğinin ilki Beijing'de 23 Ağustos'ta başladı. Çin hükümeti etkinlik aracılığıyla dünyaya pandaları daha iyi şekilde tanıtmayı ve pandaların korunmasıyla ilgili bilgileri yaygınlaştırmayı sağlamayı istiyor.

Etkinlik, Çin Devlet Ormancılık ve Mera İdaresi, Çin Halk Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği'nin yanı sıra Sichuan, Shanxi ve Gansu eyaletlerinin ortak girişimiyle düzenleniyor. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Tanıtım Dairesi Sekreter Yardımcısı Zhao Qi söz konusu etkinliğin zengin içeriğe sahip olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: ses 1

“Tüm dünyadaki ‘panda hayranları'na zengin içerikli göz kamaştırıcı bir etkinlik sunuyoruz. Etkinlik sayesinde hayranlar pandaları daha kapsamlı şekilde tanıyabilir, pandaların çekiciliğini daha canlı şekilde yerinde hissedebilir ve pandaların kültürel içeriğini daha iyi anlayabilir.”

Etkinlik kapsamında Beijing'de ilgili sergi de 23 Ağustos günü açıldı. Sergi, pandaların tarihi, korunması ve uluslararası temaslar gibi konuları kapsıyor. Sergide fotoğraf ve video gibi çeşitli biçimlerde halka pandalarla ilgili hikayeler anlatılıyor.

Çin Devlet Ormancılık ve Mera İdaresi'ne bağlı Devlet Parkı Yönetim Bürosu'nun Müdür Yardımcısı Li Chunliang pandaların Çin'de etkin şekilde koruma altına alındığını belirterek, şöyle konuştu:

“Şu an Çin'de 67 adet dev pandaları koruma bölgesi oluşturuldu. Bu sayede pandalar için yüzde 53.8 oranında bitki alanı ile yüzde 66.8 oranında yabani panda nüfusunun korunması sağlanırken, yabani panda sayısı bin 864'e ulaştı. Kapalı alanda yetiştirilen panda sayısı ise 518 oldu.”

Günümüzde toplam 17 ülkeden 22 hayvanat bahçesi Çin ile pandaları koruma üzerine ortak araştırma projeleri başlattı, 58 panda yurtdışında söz konusu projeye dahil edildi. Bu pandalar dostluk elçisi olmakla kalmayıp, dünyaya mutluluk getiriyor.

Etkinliğin açılış töreninde Çin Pandaları Koruma ve Araştırma Merkezi ile Kıtalararası İletişim Merkezi (CICC) ortaklaşa “Çin pandalarının uluslararası imajını tasarlama” kampanyasını başlattı. Kıtalararası İletişim Merkezi Başkan Yardımcısı Jing Shuiqing, pandalar için sembol nitelikli uluslararası imajının tasarlanmasını arzuladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Bugün dünyadaki seçkin tasarımcıları Çin'e davet ediyoruz, tasarımcıların panda imajı tasarlama çalışmalarına katılmasını bekliyoruz, bu süre içerisinde nispeten güçlü tasarım gruplarını seçeceğiz ve onları Sichuan, Shaanxi ve Gansu gibi pandaların toplu halde yaşadıkları eyaletlere göndereceğiz. Oralarda pandalar ve Çin kültürüyle bizzat tanışmasını, Çin pandalarının uluslararası imajını tasarlamasını umuyoruz”

Kampanya kapsamında ayrıca bir dizi başka etkinlikler de düzenlendi. Bunlar arasında “Panda kültürünün BM yolculuğu” adlı etkinlik bulunuyor. Pandaların Çin'in elçisi olarak insanlara Çin'in “barış, gelişme, işbirliği ve ortak kazanç” anlayışını iletmesi hedefleniyor.

Öte yandan Çin, dünyadaki panda sever insanlar ve hayırsever işletmelerin katılımıyla Çin Pandaları Koruma ve Araştırma Merkezi'nde dostluk etkinliği organize edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor