Vakit Sonbahar vakti: Chu Shu sezonu (处暑)

2018-08-20 19:23:59 CRI

Vakit Sonbahar vakti: Chu Shu sezonu (处暑)

23 Ağustos günü Chu Shu sezonu başlayacak.

Bu, Çin'de, hatta kuzey yarımkürede herkesin beklediği bir sezon, çünkü bu sezona girilmesiyle birlikte hava artık serinlemeye başlar.

Temmuz sonu ve Ağustos başında dünyanın kuzey yarımküredeki aşırı sıcaklık, yüzlerce insanın yaşamına mal oldu. Portekiz'de 48 derece hava sıcaklığına karşı vatandaşların evde kalmaktan başka çaresi yok. Hollanda'da kuraklık tarımı etkiledi... Özellikle Portekiz ve Hollandalılar sonbaharın gelişini dört gözle bekliyor olsa gerek.

Chu Shu, yılın 24 sezonundan on dördüncüsüdür ve genellikle 22-23 veya 24 Ağustos gününe denk gelir. Chu, son veya sona ermek; Shu ise sıcak anlamında. Chu Shu, sıcaklığın sonu ve meteorolojik anlamda sonbahara girilmesi demektir. Bu sezondan itibaren Çin'in çoğu bölgesinde hava sıcaklığı yavaş yavaş düşer.

Çinlilerin ataları Chu Shu sezonunu da üçe böler, bunların özellikleri şöyle yorumlanabilir: İlk beş günde kartallar büyük miktarda kuş avlar; ikinci beş günde dünyadaki yaratıklar solar; üçüncü 5 günde hububatlar olgunlaşır.

Chu Shu'dan sonra hava sıcaklığının düşmesi, esas olarak dünyadaki direkt güneş ışınımının güneye kaymasından, buna paralel olarak Moğolistan'dan soğuk yüksek basınçların kendini göstermesinden kaynaklanıyor.

Chu Shu sezonunda hava durumu

Çin'i etkilemeye başlayan soğuk yüksek basınçların kontrolünde soğuk hava Çin'in kuzeydoğu, kuzey ve kuzeybatısında hakim olmaya başlar, yağmur yağışı biter, yılın en güzel mevsimi sonbahar gelir.

Soğuk hava Çin'i etkilerken eğer hava kuruysa rüzgar eser, eğer ılımlı ve nemli hava akımı varsa yine yağmur yağışı görülür, ancak her yağıştan sonra hava sıcaklığında düşüş olur.

Bu durumu bir atasözü şöyle ifade eder: “Bir sonbahar yağmuru, bir soğuma”.

Gece ile gündüz arasındaki hava sıcaklığı farkı büyür, insanlar bu değişikliğe hemen alışamadığı için solunum hastalıkları sıkça görülür.

Yaz mevsiminde hakim olan astropikal yüksek basınçlar güneye çekilirken, etkisi altındaki güney bölgelerde Chu Shu sezonunun bitiminde bazen sıcak günler yaşanır, bu tür sıcaklık vahşi kaplana benzetilerek “sonbahar kaplanı” olarak adlandırılır. Bu sıcak günlerin beraberinde genellikle kuraklık yaşanır.

Chu Shu'dan sonra Çin'in çoğu bölgesindeki yağmur yağışı azalır, çeltik toplanmaya hazırdır. Chu Shu sezonunda gerçek anlamda sonbahara girmiş olan, sadece ülkenin kuzeydoğu ve kuzeybatı kesimleridir.

Chu Shu'yla ilgili gelenek ve görenekler

Chu Shu sezonundaki gelenek ve görenekler genellikle ataları anma ve sonbaharı karşılama ile ilgili.

Çin halkı arasında “yedinci ayın ortası” önemli bir gün. “Hayalet günü” adıyla bilinen yedinci ayın on beşinci gününde görkemli ataları anma törenleri düzenlenir. Eskiden yedinci ayın birinci gününden itibaren “hayalet kapısı” açma töreni düzenlenir, nehir yüzeyinde lambalar yakılıp öbür dünyadaki yalnız ruhlar çağırılır, bu ruhların tekrar dünyaya gelebilmesi için özel platformlar kurularak dini etkinlikler düzenlenir, “hayalet kapısı” yedinci ayın sonunda kapanırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor