Çin'in Romeo ve Juliet'i: Qi Xi (七夕)

2018-08-13 14:48:27
r_1353538_2018081314482262478200.jpg

Çin'de ve geleneksel Çin kültüründen etkilenen ülke ve bölgelerde kısa süre sonra bir festival kutlanacak, adı Qi Xi.

Festival ‘Çifte Yedi' olarak da biliniyor, çünkü bu festival ay takvimine göre, yedinci ayın yedinci gününe denk geliyor. Qi Xi, ‘Çin'in Sevgililer Günü' kabul ediliyor.

Çin'in Romeo ve Juliet efsanesi

Qi Xi'nin öyküsü, Romeo ve Juliet'e benzeyen eski bir efsaneye dayanıyor.

Çoban Niulang, yoksul ancak mutlu bir delikanlıymış, hayatta ona eşlik eden tek canlı yaşlı bir öküzmüş. Her gün tarlada çalışan Niulang, eve dönünce bir de yemek pişirmek ve çamaşırları yıkamak zorundaymış.

Bir gün Niulang eve döndüğünde evinin tertemiz olduğunu, çamaşırlarının yıkandığını ve sofrada sımsıcak, mis gibi kokan yemekler bulunduğunu görünce çok şaşırmış ve "Peri mi geldi acaba?" diye düşünmüş.

Sonraki birkaç gün de böyle geçmiş. Niulang olup biteni anlamak için bir sabah evden çıktıktan sonra civarda bir yere saklanmış ve evini gözlemeye başlamış.

Çok geçmeden güzel bir kız görünmüş. Kız Niulang'ın evine girip hemen ev işlerine başlıyormuş. Niulang, kendisini tutamayarak hemen eve gitmiş ve kıza, “Neden ev işlerime yardım ediyorsun?” diye sormuş.

Bunu duyan kız çok şaşırmış ve yüzü kızararak, “Adım Zhinü, çok çalışarak sana yardım etmek istedim.” demiş. Bu sözlere çok sevinen Niulang cesaretle “O zaman benimle evlen, birlikte çalışıp yaşayalım” diye evlenme teklifinde bulunmuş. Zhinü, bu teklifi kabul etmiş. Bundan sonra Niulang, her gün tarlada çalışırken, Zhinü evde kumaş dokuyup ev işlerini yapmış.

Birkaç yıl sonra Niulang ve Zhinü biri oğlan, biri kız iki çocuğa sahip olmuşlar ve çok mutlu bir yaşam sürmüşler.

Bir gün, gökyüzü birden bire kara bulutlarla kaplanıp, fırtına başlayınca, gökten iki general Niulang'ın evine gelmiş ve Zhinü'nün Gök Tanrısı'nın yedi kızından en küçüğü olduğunu, Gök Tanrısı'nın onu aramakta olduğunu söyleyip, Zhinü'yü zorla göğe götürmüşler.

Göz göre göre karısının götürülüşünü izleyen Niulang, çok üzülmüş ve göğe çıkıp karısını yeniden eve getirmeye ant içmiş.

Ayrılık içinde kıvranan Niulang'ı gören yaşlı öküz Niulang'a şöyle seslenmiş: “Beni öldürürsün, derimle göğe çıkıp Zhinü'yü bulursun.” Bunu yapmayı hiç istemeyen Niulang, başka çare olmadığını anlayınca, gözyaşları içinde öküzün dediğini yapmış.

Niulang, gerçekten de öküzün derisinin üstünde uçarak, iki çocuğuyla gök ülkesine ulaşmış. Ancak Gök Tanrısı, Niulang ile Zhinü'nün görüşmesine bir türlü izin vermiyormuş.

Niulang ve çocuklarının yalvarıp yakarmasına dayanamayan Gök Tanrısı nihayet izin vermiş. Göz hapsinde tutulan Zhinü, kocası ve çocukları yanına getirildiğinde çok sevinmiş, kocasına ve çocuklarına sımsıkı sarılarak, özlem gidermiş. Ancak zaman çabuk geçmiş, Zhinü yeniden götürülmüş. Zhinü'yü bırakmak istemeyen Niulang ve çocukları peşinden koşmuşlar ve Zhinü'ye yetişmeye çalışmışlar. Tam yetişecekken, Gök Tanrıçası saçından altın bir toka çıkararak, aralarında genişçe bir samanyolu çizmiş. Ondan sonra Niulang ve Zhinü samanyolunun iki yanında durup birbirine bakmakla yetinmiş.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor