Restorasyonda görevli işçinin gözünden bir tapınağın öyküsü

2018-08-06 10:52:11

Restorasyonda görevli işçinin gözünden bir tapınağın öyküsü

Az sonra duyacaklarınız, yabancılıktan tanışmaya, tanışıklıktan sevgiye ve sevgiden ayrılığa uzanan bir öykü...

Jin Zhaoyu, Kamboçya'da dünyanın en büyük tapınaklar şehri olarak bilinen Angkor Wat'taki Ta Keo Tapınağı'nın 5. katındaki terasta günbatımını izliyor, heyecanı dorukta.

Ta Keo Tapınağı'ndaki merdivenleri o kadar tırmandı ve taşlara o kadar dokundu ki, artık basamak sayısını ezbere biliyor. Jin'in aklında sadece şu var: “Ta Keo Tapınağı'nda 8 yıldır devam eden onarım çalışması Ağustos ayı sonunda tamamlanacak, şu an son aşama çalışmalar yürütülüyor. Tapınak bu yıl içinde Kamboçya tarafına teslim edilecek.”

Çin Kültürel Miras Akademisi'nde görevli kültürel miras koruma mühendislerinden biri olan Jin Zhaoyu, Çin ile Kamboçya hükümetleri tarafından oluşturulan Angkor Wat koruma ekibinin üyesi olarak birkaç yıldır Kamboçya'da çalışıyor. Jin, Ta Keo'ya ilk kez 2013 yılında, 35 yaşında gittiğini söyledi. Meslektaşları ondan önce 2010 yılında Ta Keo Tapınağı'nda onarım çalışması yapmaya başlamıştı. Jin, Çin'deyken tapınakla ilgili çeşitli arşivleri taradığını, ancak tapınağı gördüğünde, kelimelerle ifade edilemeyecek bir şok yaşadığını belirtti.

10. yüzyılın sonu veya 11. yüzyılın başında inşa edildiği sanılan Ta Keo Tapınağı, dünya kültür mirası olan Angkor Wat'daki en görkemli tapınaklardan biridir. Sert çizgiler ve kaba estetik anlayışı, mekanın sıra dışı özelliklerinden biridir. Jin, “Ta Keo'nun güzelliği, sıra dışı kaderiyle bağlantılıdır. Henüz tamamlanmamış bir mimari yapı olarak, Ta Keo'nun çeşitli yerleri parlatılmadı ve oyulmadı. Tapınağın yapısı ve inşaat işlemleri, tıpkı ‘zaman kesitleri' gibi, Angkor Wat'taki tapınakların inşaat prosedürü ziyaretçilerin gözleri önünde sergileniyor. İşte bu, Ta Keo Tapınağı onarım projesinin hususiyetidir.” diye konuştu.

Bu özel değer aynı zamanda Çinli uzmanlara büyük zorluklar yaşattı. Çok eski bir mimari yapı olan Ta Keo Tapınağı'nın ana kısmının nispeten iyi korunmuş olmasına rağmen, ancak üst kısmında taş pagoda, saray, salon, koridor ve kule gibi yapıların büyük kısmı çökmüş durumda, ayrıca birçok yapıda güvenlik riski mevcut. Sadece çöken taş parçalarının sayısı 10 binin üstünde, bunların birçoğu henüz oyulmamış, normal onarımda kullanılan, desen ve çizgilere göre taş parçalar arasındaki ilişkiyi tespit etme yöntemi, burada geçerli değil.

“Ta Keo Tapınağı'ndaki yapılar çok zariftir, her taş tektir diyebiliriz. Ancak tapınakta tek bir parça taş yerine yerleştirilemiyorsa, yeniden kurulan taşların arası gittikçe açılır, nihai bir onarım yapılamaz, bu nedenle sökülüp tekrar kurulmalıdır. Aslında buradaki esas çalışmamız aramak ve eşleştirmektir; Çöken yere gerekli parçaları bulup her parçayı ona ait yere yerleştirmek.” Jin çalışmalarını böyle anlatıyor.

Onarım süreci karmaşık ve uzun sürdü. Geçen 8 yıl içinde haritalama, jeoloji, arkeolojik araştırma, mimarlık ve biyoloji gibi bilim dallarındaki uzmanlar Ta Keo Tapınağı'nda gece gündüz onarım çalışması yürüttü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor