3 dünya mirasına sahip kent

2018-07-30 16:01:49

3 dünya mirasına sahip kent


(CRI, Cao Yiqun)

Taş köprü, küçük nehir, eski sokaklar ve yeşil ağaçlar... Pastoral bir resmi andıran Lijiang kenti, öteden beri Çin tarzı romantizmin simgesidir. Karla kaplı Yulong (Yeşim Ejder) Dağı'nın eteğinde yer alan Lijiang'da bin yıldır Naxi etnik grubu yaşıyor, bu halk, yarattığı Dongba kültürüyle yerli ve yabancı turistleri kente çekiyor.

Dünya doğal mirası olan “üç nehrin kesiştiği bölge” (Jinshajiang, Lancangjiang ve Nujiang nehirleri), dünya kültür mirası olan Lijiang antik kenti, dünya bellek mirası olan Dongba kültürünü bir arada bulunduran Lijiang kenti, dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Zengin turizm kaynakları sayesinde, turizm Lijiang ekonomisinin destekleyici sektörü haline geldi. Lijiang kenti, etnik özellikler taşıyan bir turizm tarzını geliştirmede ısrarcı. Kısa süre önce turistleri ağırlamaya başlayan Fuhua Lijiang Maddi Olmayan Kültür Mirasları Sokağı projesi, Lijiang turizmine yeni bir renk kattı.

Sokak, Fuhua Lijiang Uluslararası Tatil Köyünde yer alıyor. 800 metre uzunluğundaki sokağın iki kenarında Naxi tarzı binalar bulunuyor, bu binalarda şu an 39 dükkan var, buralarda yüze yakın maddi olmayan kültür mirası aktarıcısı, usta ve zanaatkar çalışıyor. Buraya gelen turistler aktarıcılarla yüz yüze tanışma fırsatına sahip oluyor, sanat eserlerinin yaratılma sürecine tanıklık ediyor, hatta bizzat sürece katılabiliyor. Maddi olmayan kültür mirasları sokağında milli kültür sergilenerek, turistlere bambaşka bir deneyim sunuluyor.

Fuhua Grubu'nun maddi olmayan kültür mirasları projesinden sorumlu bir yetkili, çok sayıda miras aktarıcısının kendi eserlerini tanıtmayı ve eserleri ürüne dönüştürüp piyasaya sokmayı bilmediğini belirtti. Grubun kazan-kazan ilkesine dayalı bir ortaklık geliştirdiğini söyledi. Bütün miras aktarıcıları hiçbir ücret ödemeden, Fuhua Grubu'nun inşa ettiği maddi olmayan kültür mirasları sokağında dükkan açabiliyor, grubun aktarcılarla işbirliği modeli ise satış gelirinin paylaşılmasıdır. Aynı yetkili sözlerine şöyle devam ediyor:

“Maddi olmayan kültür mirası aktarıcılarının ortaklarıyız. Projenin işletmecisi olarak aktarıcılara dükkan, dekorasyon, ortam yaratma deneyimi ve pazarlama yaklaşımı sağlıyoruz. Aktarıcılar ise ustalıklarını ve markalarını sokağımıza getiriyor. Çok sayıda aktarıcının ticaretle uğraşma deneyimi yoktu, eski kuşaklardan sadece el becerisi öğrenmişler. Dolayısıyla onlara bir platform sağlayarak piyasalaşma yoluyla gelirlerini artırmaya çabalıyoruz.”

3 dünya mirasına sahip kent

“Peng Ping'in Nakış Salonu”nun sahibi Peng Ping, kısa süre önce Lijiang'a yerleşti. Lijiang'a özgü kültürün kendisini kente çektiğini söyleyen Peng Ping, dükkanında Tang-Ka eserlerini sergiliyor, bu eserler yılların emeğidir. Peng Ping, Yunnan nakış tekniğiyle Tang-Ka eserleri yaratıyor ve maddi olmayan kültür mirasları sokağını seçme nedenini şöyle anlatıyor:

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor