“Çin’de İz Bırakan Kadınlar” Yang Liping

2018-07-23 15:16:09

“Çin’de İz Bırakan Kadınlar” Yang Liping


Hazırlayan ve sunan: Özlem Özdemir

Yang Liping, Çin'in dünyada en çok tanınan dansçılarından biri. Bu bölümde, sadece kendi tarzını yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda memleketi Yunnan'ın halk danslarını, özellikle de “tavus kuşu dansı”nı dünyaya tanıtan Yang Liping'i yakından tanıyacağız.

Yang, 10 Kasım 1958'de Yunnan'da doğdu. Fakir bir ailenin, dört çocuğundan en büyüğüydü. Erken yaşta ailesine yardım etmek için çalışmak zorunda kaldı. Çocukluğu, sabahları koyunları güderek, akşamları ise nakış ve oya ile kendini oyalayarak geçti.

Yang, Bai adlı bir etnik gruba mensuptur ve Bai'ler için şarkı söylemek de dans etmek de çok doğaldır. Yang da buna dahildi. Zaten küçüklüğünden beri dans etmeyi o kadar seviyordu ki… Dans tutkusuna dair Yang, "Ben çok küçükken büyükannem şarkı söyleme ile dans etmenin, yaşamanın ve kendimizi ifade etmemizin bir yolu olduğunu söylerdi. Çalışırken de şarkı söylenebilir ve ateş başında da dans edilebilir. Dans illa bir gösteri demek değildir, tam tersine hayatın kendisidir,” diyor.

11 yaşında başka bir şehre taşındıklarında, burada yerel bir dans grubuna katıldı. Bai halkının inanışının sembolü olan tavus kuşunu taklit eden dansa aşık oldu. 20'li yaşlarının başında Merkezi Şarkı ve Dans Akademisi'nde eğitim görmek için Beijing'e taşındı. Burada yaptığı geleneksel “tavus kuşu dansı”yla herkesin kalbini kazandı.

Ama Yang'ın özel bir kişiliği vardı. Akademideki eğitim onun karakterine uygun değildi, dans zaten onun kanında vardı. İhtiyacı olan tek şey müzikti. O nedenle okulu bırakarak halk dansına yöneldi. Bir röportajında, acıyı ve hüznü açığa çıkarmakta daha güçlü bir ifade biçimi olduğuna inandığı için halk dansını, modern dansa tercih ettiğini söylemişti.

1986 yılında koreografisini de yaptığı "Tavus Kuşunun Ruhu" adlı gösterisindeki performansıyla, ilk ödülünü kazandı. Ve ondan sonra herkes ona “Prenses Tavus Kuşu” denmeye başladı. “Tavus Kuşunun Ruhu” adlı bu gösteriyi ilk sergilediğinde, sanki köyündeki dağın tepesinde, etrafı örümcekler ve fillerle çevriliymiş gibi hissettiğini söylemişti. Bu şov, dünyanın pek çok ülkesinde 3000'den fazla sahnelendi, Yang uluslararası bir dansçı ve koreograf olarak alkış topladı ve aynı zamanda Yunnan eyaletinin ikonu haline geldi. Eleştirmenler, onun sadece kendi tarzını yaratmadığını aynı zamanda Yunnan halk danslarını da popüler hale getirdiğini söylüyor.

Yang, “Benim dansım sadece hayatın güzel yanlarını gösteriyor,” diyor bir röportajında. Oysa onun dansı izleyiciler için daha fazlasını ifade ediyor. Saçma gerçekler ve gösterişli ifadeler arasında, lirik bir dokunuş gibi. Zaten Yang'a göre de o dansıyla, adeta canavarlardan kaçmak isteyenleri, kuşların öttüğü, çiçeklerin açtığı periler ülkesine bir maceraya davet ediyor.

Yang, günlük hayatıyla dans dünyasını nadiren ayırıyor. Genellikle sessiz biri, başkalarıyla iletişim kurmak onun için çoğu zaman zor. Konuştuğu zamanlarda da genellikle danstan bahsediyor. Zaten dansta da konuşmaya ihtiyaç yok. Özetle, Yang Liping, dans için yaşıyor!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor