Uygur sanatı 12 Makam sevdalısı bir kadının hatıraları

2018-07-09 19:30:35 CRI

Uygur sanatı 12 Makam sevdalısı bir kadının hatıraları

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de bulunan, Xinjiang Makam Sanat Topluluğu'nun prova salonundayız. Buradaki gösteri, sosyal medya canlı yayınları aracılığıyla tüm dünyaya ulaştırılıyor. Binlerce kilometre ötedeki izleyiciler, canlı yayın sayesinde Makam sanatının tadını çıkarıyor, canlı yayın ekranında övgü dolu yorumlar yağıyor. Koronun ön sırasında Tunisa Salahidin adlı bir kadın var, kendisi Makam sanatının ulusal düzeydeki iki aktarıcısından biri.

Tunisa, CRI muhabirinin sorularını yanıtlarken, yaptığı her performanstan zevk aldığını ve en büyük arzusunun daha fazla insanın Makam sanatını anlayıp sevmesini sağlamak olduğunu dile getirdi:

“İlk kez Hong Kong'da performans yaptığımızda izleyiciler çok şaşırdı ve bizi çok övdü: Ne kadar güzel bir performans sergilediniz, ne kadar güzel söylediniz, sesiniz, çalgılarınız ve danslarınız ne kadar güzel... Otantik bir sanat türünü koruyup aktarıyorsunuz, sayenizde size özgü otantik bir sanata tanıklık ettik dediler…”

Makam, Xinjiang'da yaşayan Uygurların geleneksel müzik tarzıdır. 12 Makam, aslında 12 takımdan oluşan bir müzik kompozisyonudur. Müzik, edebiyat, tiyatro ve dans gibi çeşitli sanat tarzlarını bir araya getiren Makam, Uygur halkının gelenekleri, estetik yargısı ve yaşam felsefesini yansıtıyor. Çin milletinin kültür hazinesindeki parlak incilerden biri olan 12 Makam, 2005 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından maddi olmayan kültür mirasları listesine alındı.

Makam, büyüleyici bir sanattır. İzleyicilerin büyük ilgisi Tunisa'ya her zaman heyecan ediyor. Tunisa birçok kez Xinjiang Makam Sanat Topluluğu heyetiyle yurt dışına çıktı, her seferde yabancı izleyicilerin şaşkınlığıyla karşılaştı. Yabancı izleyiciler, Makam sanatının iyi korunup aktarılmasını olumlu karşılıyor.

12 Makam, yüzyıllardır ustadan çırağa sözlü olarak aktarılıyor. Bu şaheserlerin karmaşık bir sistem ve derin anlamı olmasından dolayı, sıkça unutulup gitme riski taşıyordu.

12 Makam'ı kurtarmak için Zhou Enlai harekete geçti

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949 yılında 12 Makam söyleyebilen tek bir kişi kalmıştı, Makam sanatı tükenmek üzereydi...

1951 yılının başında, zamanın başbakanı Zhou Enlai harekete geçerek 12 Makam metinlerini toplama, derleme, yayınlama ve araştırma çalışmalarının başlatılmasını istedi. Sanatçı Tunisa eski başbakan Zhou Enlai'ya minnettarlığını şöyle anlatıyor:

“Çin Komünist Partisi ve merkezi hükümet, 12 Makam'ın korunmasına büyük önem verdi. Hiç kolay değildi. Parti ve merkezi hükümetin desteği olmadan 12 Makam hayatta kalmazdı. Makam sanatının tek aktarıcısının vefat etmesiyle bu sanatı bilen kalmayacaktı. O zaman başbakan Zhou Enlai'nin desteği altında rahmetli usta aktarıcı, ailesi ve diğer insanlar Urumçi'ye çağırıldı. 1951 ile 1954 yılları arasında 12 Makam kaydedildi.”

Tunisa 1965 yılında Beijing Tiyatro Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Xinjiang'a döndü. İlk kez Makam operası izleyen Tunisa Makam sanatına aşık oldu. Tunisa, 12 Makam sanatının kalbinde alevlendiğini ve derhal öğrenmeye başladığını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor