Çin'de İz Bırakan Kadınlar

2018-07-09 19:18:55 CRI

Çin'de İz Bırakan Kadınlar

Hazırlayan ve sunan: Özlem Özdemir

Çin'de İz Bırakan Kadınlar'ın bu bölümünde yakından tanıdığınız, oynadığı yapımların isimlerini söylediğimde “aaa, sahi” diyeceğiniz çok ünlü bir aktristin hayatı ile karşınızdayız: Joan Chen. Türkiye'de de yayınlanan “Son İmparator”, “İkiz Tepeler” , “Sevgiyi Ararken” de onu izledik. Ayrıca Richard Gere ve Winona Ryder'ın oynadığı sevilen film “New York'ta Sonbahar”ın yönetmenliğini de onun yaptığını biliyor muydunuz? Şimdi gelelim hayatına…

Joan, 26 Nisan 1961'de Çin'in Şanghay kentinde dünyaya geldi. Hem annesi hem de babası doktordu. Çocukluğunda bu kadar ünlü olacağı aklına bile gelmiyordu. Ama içinde adını koyamadığı bir kıpırtı vardı.

Joan 7 ve ağabeyi 8 yaşındayken ailelerinden yıllarca ayrı kalmak zorunda kaldılar. Kültür Devrimi yaşanıyordu ve pek çok kişi ailelerinden ayrılıyor, sürgüne gönderiliyordu. Joan ve abisine akrabaları baktı. Çok büyük bir evde yaşadıkları için akrabaları gelip onlara yerleşti. Anne ve babasını görememek yetmediği gibi, bir de kendi evlerinde rahatları kalmamıştı. Bütün bu olanlar, o yaşlarda adını koyamasa da ilerleyen yıllarda anlayacağı gibi, Joan'ı güçlendirecekti. Hayatta insanın başına beklenmedik her şeyin gelebileceğini çok erken bir yaşta öğrenmişti. Bütün bunlar ileride ona Amerika'ya taşınma cesareti sağlayacaktı.

Joan, 14 yaşında Çinli yönetmen Jin Xie tarafından film çekimlerini izlemek üzere gerçekleştirilen bir okul gezisi sırasında keşfedildi. İlk oynadığı film, 1976'da "Gençlik" adlı filmdi. 1979 yılında oynadığı "Küçük Çiçek" isimli film onu Çin çapında üne kavuşturdu. Bu filmden sonra artık Joan, "Çin'in Elizabeth Taylor"ı hatta Çin'in prensesi olarak anılıyordu.

Joan, Çin'de 17 yaşında diplomat yetiştiren ve girilmesinin çok zor olduğu bir okulda eğitim aldı. Bunu başardığı için kendisiyle gurur duysa da, o başka bir şey yapmak istiyordu. Ama Asya'da aileler çocuklarını istikrarlı ve saygın bir işe girmeleri için yetiştirirlerdi. Joan'ın ailesi için de durum böyleydi, Joan'ın oyuncu olması düşünülemezdi. O da hukuk okumaya karar verdi. Ama istediği bu da değildi.

Joan, 1981 yılında drama ve sinema eğitimi almak için Amerika'ya gitti. Milyonlarca insanın sevdiği birinin, birden dilini hiç bilmediği ve hiçbir desteğinin olmadığı bir ülkeye gelmesi sahiden zor bir karardı. Zaten giderken amacı Çin'e geri dönmekti. Amerika'da geçirdiği dört beş yılın ardından Çin'i ziyaret ettiğinde kaybolmuş hissetti. Evini çok özlemesine rağmen, kendisinin ne kadar değiştiğinin farkına vardı. Artık Çin de onun hayalindeki gibi değildi.

Amerika'da burs alarak eğitim gördü. Para kazanmak için de bir restoranda bir yıla yakın garsonluk yaptı. İşi yapmak onu rahatsız etmiyordu ama müdürün herkese sürekli, “Bakın, o Çin'in en iyi aktristi” demesinden rahatsız oluyordu. Acaba restoranda çalışarak Çin'in imajını mı lekeliyorum diye dertleniyordu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor