Çatıdan merdiveni çekmek

2018-07-02 18:00:33 CRI

Çatıdan merdiveni çekmek

Eski Çin evlerinde çatıya çıkan sabit bir merdiven bulunmazdı. Veya böyle bir merdiven çok nadiren bulunurdu. Bunun yerine portatif bir merdiven ihtiyaç halinde çatı katına dayandırılarak yukarıya çıkılırdı. Merdivene lüzum kalmadığında bu alan daha farklı ihtiyaçlar için kullanılabilirdi. Bu sebeple merdiveni kullanarak tavan arasına çıkan kişinin ardında bıraktığı merdiveni başka birisi ansızın çekerse bu kişi orada mahsur kalabilirdi. “Çatıdan merdiveni çekmek” bir zamanlar gündelik hayatın bir parçası olan bu gerçeğe dayanır. Diğer bir deyişle kaçış yolları kesilen kişi tuzağa düşürülmüş olur.

Bu stratejiyi savaş alanlarında uygulamak da mümkündür. Kasten aklı çelinen düşman tuzağa çekilir. Kaçış yolları tamamen kesilen hasım ise ya teslim olmaya ya da ölümcül bir sona zorlanır. Çin'in tarihten gelen 36 Savaş Taktiği'nden biri olan “Çatıdan merdiven çekmek” savaş hilesi ironik bir şekilde Çin tarihinin ünlü strateji uzmanı Zhuge Liang'a (M.S. 181-234) karşı da uygulanmış ve başarılı olunmuştur.

Üst düzey bir subayın oğlu olan Liu Qi, üvey annesinin sürekli zulmü altında acı çekiyordu. Liu Qi, ünlü strateji uzmanı Zhuge Liang'ın yakınlarda olduğunu öğrendiğinde içinden çıkamadığı bu sıkıntılı durum için üstattan tavsiye almak istedi. Bunun için Liu, Zhuge'yi evinde bir ziyafete davet eder ve ondan kendisinin içine düştüğü zor duruma bir çare bulması için yardım dilenir.

Liu'nun vaziyetini dinleyen Zhuge, gönülsüzce birkaç şey söyleyerek konuyu geçiştirdi. Çünkü Zhuge bir ailenin iç meselesine müdahale etmenin uygunsuz bir davranış olduğunu düşünüyordu. Ve böylece Zhuge Liu'nun talebini ustalıkla reddetmiş oldu.

Strateji uzmanının bu hamlesini fark eden Liu, ona kalması için özel bir oda ve nefis bir şarap ikram ederek, ağırladı. Zhuge'nin kendi misafirperverliğinden hoşnut kaldığını gören Liu yeniden üvey annesinin eziyetlerini tüm detaylarıyla anlatmaya başladı. Ayrıca Liu, üvey annesinin kendisini eninde sonunda öldüreceği kaygısını da itiraf etti. Ancak herşeye rağmen Zhuge, Liu'nun sorunlarına karşı kayıtsızlığını sürdürdü.

Harcadığı çabaların Zhuge üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını gören Liu, Zhuge'yi antik kitapları incelemesi için koleksiyonu sakladığı tavan arasına davet etti. Liu daha önceden Zhuge'nin her tür eski kitap ve edebiyata karşı ilgisi olduğunu öğrenmişti. Böylece Zhuge önde, Liu hemen arkasında merdivenlerden tavan arasına tırmanmaya başladılar. Merdivenden çıkan gıcırdama sesleri dışında başka bir ses duyulmuyordu, çünkü Zhuge keşfedeceği kitapların heyecanıyla soluk alışverişini tutmuştu.

Zhuge tavan arasına ulaştığında karanlığa gözünün alışması için biraz beklediyse de dört duvar dışında hiçbir şey göremedi. Arkasını döndüğünde ise biraz önce çıktığı merdivenin çekilmiş olduğunu gördü. Zhuge, hiçbir iniş yolu kalmayan tavan arasında mahsur kalmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor