Ulaşım altyapısı Xinjiang'da turizmin itici gücü

2018-07-02 17:52:10 CRI

Ulaşım altyapısı Xinjiang'da turizmin itici gücü

(Cao Yiqun)

Çin'in kuzeybatısında yer alan Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, 1,6 milyon kilometrekarelik geniş coğrafyasıyla, Çin'in toplam yüzölçümünün altıda birini oluşturuyor.

Zengin doğal ve kültürel kaynaklara sahip olan Xinjiang'da, ulaşım koşullarının halen istenilen düzeyde olmamasından ötürü, bölgeyi ziyaret eden turistlerin seyahat seçenekleri çeşitli değildi. Ancak son yıllarda, kadim İpek Yolu'nu yeniden canlandırmayı amaçlayan Kuşak ve Yol girişiminin hayata geçirilmesiyle, bölgede karayolu, demiryolu ve havayollarından oluşan ulaşım ağı inşasında yeni fırsatlar oluştu, ulaştırma alanında altyapı tesisleri inşasının hızlanmasıyla Xinjiang turizm sektörü ivme kazandı.

Xinjiang bölge merkezinin 460 kilometre batısında bulunan Narat turistik alanı, Tanrı Dağları'nın eteklerinde yer alıyor. Yüksek dağlar, yemyeşil yaylalar ve geniş vadiler ile Kazak halkının çok renkli örf ve adetlerini barındıran Narat, öteden beri yerli ve yabancı turistlerin gözdesi konumunda.

Elverişsiz ulaşım koşulları, bir zamanlar bu yörede turizmin önündeki en büyük engeldi. Son yıllarda Xinjiang'ın, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı'nın çekirdek bölgesi haline getirilmesi hedefi doğrultusunda, Xinjiang genelinde ulaşım ağı iyileştirildi, Xinjiang'da seyahat etmek artık daha da kolaylaştı. Buna paralel olarak, Narat turistik alanına giden turist sayısında büyük artış görüldü.

Narat turistik alanı yönetim komitesi başkan yardımcısı Shi Ning bu konuda şu bilgileri verdi:

“1990'lı yılların başında oluşturulan Narat turistik alanı, 30 yıllık geçmişe sahip. Devletimizin Kuşak ve Yol girişimini hayata geçirmesiyle birlikte, turistik alanımız hızlı gelişme dönemine girdi, turist sayısında patlama oldu. 2017 yılında 750 bin ziyaretçi ağırladık, toplam ziyaret sayısı ise 2,4 milyonu geçti. Son 5 yılda yüzde 18 ila 20 oranında artış gerçekleşti.”

Ulaştırma alanında altyapı tesisleri inşası, turizm sektörünün gelişmesinin temeli; aynı zamanda turistlerin seyahat deneyiminin iyileştirilmesine katkı sağlayan önemli halkalardan biri.

Altyapı tesisleri inşasının hızlandırılması için Xinjiang yönetimi, 2016-2020 yıllarını kapsayan 13. Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminde ulaşım altyapısını geliştirmek için 1 trilyon yuan tutarında yatırım planı oluşturdu. Plana göre, 10 bin kilometre otoban inşa edilmesi, tüm ilçelerin otoban ağına ve tüm kasabaların asfalt ağına sahip olması hedefleniyor.

Xinjiang Turizm Kalkınma Komitesi Başkan Yardımcısı Gül Abdulim, planla ilgili şu bilgileri verdi:

“Ulaşım konusu, Xinjiang'da turizm sektörünün gelişmesini engelleyen bir darboğazdır. Geniş bir coğrafyaya sahip Xinjiang'da çok sayıda turistik nokta var, ancak bu noktalar arasında mesafeler oldukça uzun, ulaşım maliyeti çok yüksek. Ulaştırma birimleriyle temasları sürdürüyoruz, turistik noktaları bağlayan karayolu ağı inşasına hız kazandırdık, kentler ile turistik alanlar arasındaki ulaşım sistemini iyileştireceğiz, otobanlardaki tesislerde yenileme çalışmalarımız olacak.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor