Shanghai Uluslararası Film Festivali'nden akılda kalanlar

2018-07-02 17:55:59 CRI

Shanghai Uluslararası Film Festivali'nden akılda kalanlar

(Wu Dan - Beijing)

21. Shanghai Uluslararası Film Festivali kapsamındaki Altın Kadeh Ödülleri'nin (Jin Jue Ödülleri) sahipleri 24 Haziran'da düzenlenen törenle açıklandı. İsviçre-Moğolistan ortak yapımı “Out of Paradise”, en iyi film dalında ödüle layık görüldü. Çin yapımı “Ala Changso”, jüri özel ödülü ve en iyi senaryo ödüllerinin sahibi oldu.

“Out of Paradise”, ilk çocuğunu karşılayan göçebe bir çiftin hikayesini incelikle beyaz perdeye taşıyor. Film, jüri üyelerini sadeliğiyle etkiledi.

Çin filmi “ Ala Changso” özel bir hac yolculuğunu anlatıyor. “Ala Changso”, Tibetçe bir şarkının adı, “Şerefe” anlamına geliyor. Filmin yönetmeni Sonthar Gyal, filmin hikayesini, çevresindeki kişilerin gerçek yaşamından esinlenerek yazdığını belirterek, bu filmle coğrafya ve dinin ötesinde, yüce bir aşkı aktarmaya çalıştığını kaydediyor:

Shanghai Uluslararası Film Festivali'nden akılda kalanlar

“Tibet Özerk Bölgesi'nde geçen bu hikaye, farklı coğrafya, farklı ülke ve farklı ten renklerini içererek tüm insanlığın ortak özelliğini yansıtıyor. Dünyanın her yerinde meydana gelebilecek bir hikaye bu. Aşk ve hoşgörü odak noktamız.”

Festivalde Küba-Kanada ortak yapımı “Un Traductor” en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü. ABD'li oyuncu Tye Sheridan, “Friday's Child” filmiyle en iyi erkek oyuncu oldu. Kanadalı oyuncu Isabelle Blais, “Tadoussac” filmindeki iyi performansıyla en iyi kadın oyuncu ödülüne uzandı.

Bu sene, Çin'in dışa açılma ve reform politikası uygulamasının 40. yıldönümü. Dolayısıyla festival kapsamında, bu yıldönümüne özel çeşitli forum ve sergiler düzenlendi.

Festivale davet edilen Çinli oyuncu Zhang Yi, reform ve dışa açılmayla yaşıt biri olarak, kendi deneyimi üzerinden geride kalan 40 yılı anlattı. 2018 yapımı “Operation Red Sea” filminde başrol oynayan Zhang Yi, 20 film ve 40 TV dizisinde başrol aldı. Zhang Yi, sinema dünyasına girmek için harcadığı 30 yılı değerlendirirken şunları söylüyor:

“Bir Çin filmiyle, Toronto, Venedik, Cannes veya Shanghai Uluslararası Film Festivali'nde kırmızı halıya çıktığında, sinemaya dair farklı yaklaşımları idrak ediyorsun. Yani beyaz perdenin arkasında sadece film değil, bir dönem var. Sadece büyük toplumlar harika filmler üretebilir. Sinema alanında elde edilen başarılar, bir ülkenin başarısıyla sıkı bağlantılıdır.”

Festival kapsamında 47 dünya prömiyeri, 24 uluslararası prömiyer, 84 Asya prömiyeri ve 118 Çin prömiyeri gerçekleştirildi. Prömiyer mekanizması, seçkin Çin filmlerinin Shanghai Uluslararası Film Festivali aracılığıyla dünyaya açılmasını, yabancı filmlerin de Çinli izleyiciyle buluşmasını sağlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor