Yurtsever bir şairi anma bayramı: Duanwu

2018-06-19 19:23:55 CRI

Yurtsever bir şairi anma bayramı: Duanwu

Bugün Çinliler için özel bir gün, Çin'de her ailenin sofrasında bugüne özel bir yiyecek yer alıyor: Adı Zongzi! Çünkü bugün Duanwu Bayramı, Zongzi ise bayrama ait özel bir yemek türü.

Çin'de süpermarket ve pazarlarda bir ay önceden su kamışı yaprakları ve Zongzi satılmaya başlandı.

Benim annem 10 gün önce ameliyat oldu, ama ameliyattan önce su kamışı yaprakları alıp 50 adet Zongzi yaptı ve buzdolabına koydu, çünkü Zongzi'yi çok seven kızı, yani ben memleketime dönüp ona eşlik edecektim. Annem ne olursa olsun kızının sevdiği Zongzi'yi sofradan eksik edemezdi!

Peki, Çin Ay Takvimi'ne göre yılın 5. ayının 5. günü Duanwu Bayramı'nda biz Çinliler neden Zongzi yiyoruz?

Duanwu, Bahar Bayramı ve Güz Ortası Bayramı'yla (Ay Bayramı) birlikte "Çin'in üç büyük geleneksel bayramı"ndan biri olarak kabul ediliyor.

Bayram neden "Duanwu" olarak adlandırıldı?

Duan (端) ilk, Wu ise beş (五) ve gün ortası (午) anlamına geliyor. (İki Wu kelimesi birbirinin yerine kullanılabilirdi.) Tarihte 5. aya "Wu Ayı", 5. ayın ilk günlerine "Duan" günleri deniyordu, bu nedenle 5. ayın 5. günü "Duanwu Bayramı" veya "Çifte Wu Bayramı" olarak adlandırılıyordu. Bu yılın Duanwu Bayramı, yarın kutlanacak.

Duanwu Bayramı'nın kaynağı hakkında muhtelif açıklamalar var. Bazıları, Duanwu Bayramı'nın eski çağlardaki "Xiazhi" (21 veya 22 Haziran, güneş ışınlarının en uzun olduğu gün) hakkındaki geleneklerden kaynaklandığını, bazıları ise çok eski zamanlarda Yangtze Nehri boyunca yaşayan insanların ejder totemine inanmalarıyla alakalı olduğunu savunuyor. Ancak halk arasında en yaygın inanış Duanwu Bayramı'nın eski yurtsever şair Qu Yuan'ı anmak için oluşturulduğu biçimindedir.

M.Ö. 3. yüzyıldaki Chu devleti döneminde yaşamış olan Qu Yuan, vatanının düşmanlar tarafından işgal edilmesine çok üzülmüş ve kendisini 5. ayın 5. günü Miluo Nehri'ne atarak intihar etmiş. Bundan sonra halk vatansever şair Qu Yuan'ı anmak için nehre yapışkan pirinç dolu bambu parçaları atmaya başlamış. Daha sonra, içinde pirinç olan bu bambu parçaları Zongzi haline getirilmiş.

Bayramın olmazsa olmazı Zongzi

Zongzi yemek, Duanwu Bayramı'nın önemli geleneklerinden biri. Çok eskiden "Jiaoshu" olarak da adlandırılan Zongzi, içinde yapışkan pirinç bulunan, saz veya bambu yapraklarıyla sarılı ve ince iplikle dörtgen ya da yastık şeklinde bağlanmış ve suda pişirilerek servis edilen bir yemektir.

Duanwu Bayramı'nın arife akşamı her aile Zongzi hazırlayarak pişirir. Zongzi ayrıca hediye olarak da verilebilir. Duanwu Bayramı sırasında insanlar karşılıklı ziyaretlerde birbirlerine kendi yaptıkları Zongzi'ları hediye eder.

Duanwu Bayramı'nda yenen yemekler arasında Zongzi'den başka Çin'in bazı bölgelerine özgü yemek ve içecekler var. Örneğin tuzlanmış ördek yumurtası yemek ve kırmızı zırnık (Xionghuang) içkisi içmek, halk arasında kötülükten korunma yöntemleri olarak sürdürülegelmiştir.

Bayram etkinlikleri

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor